reklamı kapat

POPÜLER

Bir günde 1125 km kateden elektrikli otobüs, alanında dünya rekoru kırdı

Benzin canavarı otobüslere alternatif olarak geliştirilen elektrikli otobüslerde bugüne kadar görülen en büyük sorun bu araçların yeterli uzunlukta mesafe katedememesiydi. ABD’li Proterra‘nın yeni elektrikli otobüsleri bu soruna da çözüm bulmuş gibi görünüyor. Bir günde 1125 km yol katederek 24 saat içinde en uzun mesafeyi giden elektrikli otobüs rekorunu kıran bu aracın 100 km’deki yakıt tüketimi ise sadece 9 litre.

Şehir içi sürüş şartlarını taklit edecek şekilde saatte ortalama 50 km hızla giden otobüste tüm yol boyunca havalandırma çalıştırılarak normale yakın bir sürüş deneyimi sağlanmış. Şarj takviyesi için periyodik olarak mola veren otobüsün şarj edilme süresi akıllı telefonların şarj süresinden kısa. 100 km’de 9 litre yakıt tüketen otobüs, benzinli otobüslerden 6 kat daha verimli çalışıyor.

Geleneksel otobüslerin sağlamlığını ve işlevselliğini tam kapasite sunarken toplam sahip olma maliyetini, yakıt tüketimini ve sera gazı emisyonunu azaltan Proterra otobüslerin çok yakında ABD karayollarında hizmete çıkması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER