reklamı kapat

POPÜLER

Tek şarj ile 966 km gidebilen otobüs: Proterra Catalyst E2

18 Eylül 2016

Amerika merkezli üretici Proterra bir süredir üzerinde çalıştığı elektrikli otobüs modeli Catalyst E2 ile toplu taşıma araçlarında yeni bir standart yaratmayı planlıyor.

Tesla ile birlikle oldukça ön plana çıkan ve insanların dikkatini çeken elektrikli otomobillerin ardından, tamamen elektrikli otobüsler de yakın zamanda oldukça yaygınlaşacak gibi gözüküyor. 2004 yılından beri 0 emisyon salınımı ile ulaşımı hedefleyen ve bunun üzerinde hızlı şarj ve elektrikli araçların gelişimine ciddi yatırımlar yapan Proterra, tek şarj ile 966 km yol kat edebilen yeni nesil otobüsünün çalışmalarını tamamlamak üzere. Catalyst E2 ile test koşullarında ulaşılan bu menzil değerinin günlük kullanım koşulları göze alındığında bu seviyelerde olması elbette ki beklenmiyor. Marka yetkilileri günlük kullanımda E2’nin 563 km yol yapabileceği konusunda hem fikir.

Yetkililer, otobüsün yapım aşamasında kullanılan materyallerin azami şekilde ağırlıktan tasarruf edip maksimum menzile ulaşmak amacıyla seçildiğinin altını çiziyor. 440 ile 660 kWh arasında kullanıcıların seçimine göre bataryaya sahip olan Catalyst E2 içerisinde çok daha keyifli ve konforlu bir seyahat yolcuları bekliyor olacak. 2017 yılından itibaren Amerika’nın bazı şehirlerinde kullanımına başlanacak olan E2’nin ilerleyen süreçte daha yaygın olarak kullanılması bekleniyor. Gelelim bu kadar özelliğe sahip çevreci ve yolcularına konforlu bir ulaşım sunan bir otobüsün fiyatına. Proterra E2’nin en büyük handikapı olarak fiyatı gösteriliyor diyebiliriz çünkü markanın belirlediği değer ile neredeyse 2 adet standart dizel otobüs alınabiliyor. Marka Catalyst E2 için 799 bin dolar gibi fiyat belirlemiş. Benzinden tasarruf edip çevreyi korumak isteyen alıcıları biraz caydıracak bir fiyat gibi gözüküyor diyebiliriz. Kim bilir belki yakın zamanda bu araçlara çok daha uygun fiyatlarda erişebiliriz.