reklamı kapat

POPÜLER

Daimler elektrikli otobüs
Daimler

Daimler’den “efsane” elektrikli okul otobüsü [Video]

Mercedes-Benz‘in üst şirketi Daimler, Hollywood filmlerinde sık sık gördüğümüz efsane sarı okul otobüsünü elektrikli hale getirdi. Elektrikli otobüs ile geleceğe nostaljik bir dokunuş yapıldı.

Bu amaç için sahibi olduğu firmalardan Thomas Built Buses ile çalışan Daimler, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk tamamen elektrikli okul otobüsünü hazırlamış durumda. Sarı rengi ve tasarımıyla oldukça alışık olduğumuz “Saf-T-Liner C2” isimli elektrikli otobüs, dizel motorlu benzerleriden farklı olarak çevreye hiç zarar vermiyor. Toplam 81 öğrenci taşıyabilen ve 160 kWh batarya üzerine kurulan elektrikli otobüs, söylendiği kadarıyla tek şarla 160 km yol yapabiliyor. Daha büyük bataryalar ile donatılabileceği belirtilen otobüs, bu sayede daha uzun rotalarda da kullanılabiliyor. 0’dan 100 km hıza 45 saniyede çıkabilen ve 8 saatte şarj edilebilen otobüs, minimum düzeyde hareketli parçaya sahip. Bu sayede bakım maliyeti neredeyse bulunmayan araç, Tesla araçlar gibi uzaktan yazılım güncellemesi alabiliyor. Gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olan Saf-T-Liner C2, aynı zamanda “regenerative ” fren sistemini de bünyesinde taşıyor. Bu sistem aracı otomatik olarak yavaşlatarak bataryaları doldurabiliyor.

Daimler elektrikli otobüs seri üretime hazır

Mercedes-Benz tarafında da geleceğini elektrik üzerine kuran firma, bu açıdan birçok rakibinin önünde gidiyor. Hazırlanan tamamen elektrikli okul otobüsünün ise 2019 yılında Thomas Built Buses tarafından seri üretime alınacağı belirtiliyor.

Video