reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Citaro
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz

Elektrikli Mercedes-Benz “Citaro” üretime giriyor

Alman otomobil devi Mercedes-Benz’in 1997 yılından bu yana ürettiği otobüs modeli Citaro, elektrikli versiyonuyla üretme giriyor.

Advertisement

Mercedes-Benz‘in hemen hemen bütün şehirlerde görev yapan yolcu otobüsü Citaro, elektrik dünyasına adım atıyor. Hazırladığı prototipleri zorlu şartlara sahip ülkelerde test eden firma, elektrikli versiyonun 2018‘de üretime gireceğini açıklıyor. Şu an hem buzlu hem de çok sıcak bölgelerde tur atan otobüs, tahmin edebileceğiniz üzere gürültü yapmadan görevini yerine getirebiliyor. Bünyesine yerleştirilen lityum-iyon bataryalarda sakladığı enerjiyi arka aksta yer alan elektrik motoruna aktaran araç, modüler bir batarya tasarımına sahip. Bu sayede farklı amaçlar için özelleştirilebilen elektrikli Citaro, yüksek enerji verimliliği bulunan bir klima sistemini de beraberinde getiriyor

Mercedes-Benz Citaro geleceğin başlangıcı

Bildiğiniz gibi birçok Avrupa ülkesi 2030 yılından sonra fosil yakıtları araçların satışı yasaklamak istiyor. Bunun için ciddi ciddi adımlar atan yönetimler, geleceği temiz elektrik üzerine kurmayı hedefliyor. Bunun için tamamen elektrikli araçlara ihtiyacımız bulunurken, Mercedes-Benz başta olmak üzere birçok firma aktif olarak çalışıyor. Bu açıdan ciddi bir rekabetin içerisinde bulunan Alman devi, üretim tecrübesiyle geri planda kalmayacak gibi duruyor. Bu noktada üst şirket Daimler de elektrik konusunda çalışıyor. Geçtiğimiz gün duyduğumuz kadarıyla firma, Hollywood filmlerinde sık sık gördüğümüz efsane sarı okul otobüsünü elektrikli hale getirmiş durumda.