reklamı kapat

POPÜLER

Son söz kullanıcıların; BMW M’den manuel şanzıman kararından geri dönüş sinyali

Geçtiğimiz yıl içerisinde manuel şanzımanları terk etme konusunda önemli bir karar duyuran BMW M, kullanıcıların seçimleri yüzünden bunu erteleyebilir.

Elektrikli otomobiller ve otonom sürüş teknolojilerinin önemli oranda varlığını hissettirmesine paralale olarak kullanıcı alışkanlıkları da artık önemli oranda değişiyor. Gerek uzun gerekse kısa vadeli planlamalar yapan üreticiler de haliyle değişme eğilimde olan bu sürece ayak uydurmak adına önemli adımlar atmak durumunda. Nitekim “motor sesi” gibi özgün bir yapının en çok hissedildiği süper spor sınıfındaki markalar bile elektrik dönüşümünü kademeli olarak da olsa masaya yatırmış durumda. Bunun bir diğer yansımalarından birisi da şanzımanı içerisine alıyor. Ferrari gibi önemli bir isim geçtiğimiz yıl içerisinde manuel şanzıman sunmayı bırakacağını duyurarak bunu bize fazla fazla hissettirdi. Nisan 2017’de benzer bir süreç üzerinden BMW M departmanının manuel şanzımanların araçlarda sunulmaması üzerine bir planlama içerisinde olduğunu öğrendik. 2018 model yılıyla birlikte ağırlıklı olarak 8 ileri otomatik şanzıman kutusunu tercih eden markada önceki dönemdeki fikirlerin değişebileceğini gösteren yeni bir açıklama geldi.

Satışlar hala yüksek

BMW’nin standart modellerinde yöneldiği otomatik şanzıman seçeneğinin M departmanına olan yansımasında farklılaşacağını söyleyen yine Frank van Meel oldu. M departmanın patronu, manuel şanzımanlar hakkında yavaş ve daha fazla yakıt tüketme eğilimi gibi sıfatları kullanmaya devam etmekten çekinmiyor. “Bence manuel şanzımanlar artık hiç mantıklı bir seçenek değil. Lakin kullanıcılar cüzdanlarındaki paralarını manuel şanzımanlardan yana kullanmayı tercih ediyor.” diyen Meel, bu ünitenin kullanım ve satış oranını hala ciddi seviyelerde olduğunu dile getirdi. Bu sebepten ötürü geçtiğimiz süreçte dile getirilen kararın şu an için askıya alınması da kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımızda duruyor. Sürücüsüz otomobillerle birlikte eninde sonunda manuel şanzımanlara veda edileceğini de dile getiren Meel, önümüzdeki süreçte tanıtılacak M modellerinde bu opsiyonun sunulması konusunda da çekimser bir yaklaşım içerisinde. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.