reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry 10 işletim sistemli telefon nihayet ortaya çıktı

RIM, BlackBerry 10 işletim sistemini ve BlackBerry 10 destekli geliştirici telefonunu BlackBerry World etkinliğinde tanıttı. Firmanın geliştirdiği yeni işletim sistemi kullanıcıların uygulamalar, dokümanlar ve bildirimler arasında çoklu dokunmatik ekran sayesinde hızlı geçişler yapmasına imkan tanıyor. Mesajlaşma konusunda tecrübe sahibi BlackBerry, yeni dokunmatik ekrana sahip cihazlarında Bold serisinin fiziksel klavyesini baz aldıklarını söylüyor. BlackBerry’nin yeni telefonlarında klavye, bundan böyle sanal bir hal alıyor. Yeni işletim sisteminde kullanılan bazı algoritmalar kullanıcıların nasıl yazdığını da öğrenebiliyor.
Blackberry 10
BlackBerry PlayBook tablette kullanılan Swiftkey, BlackBerry 10 telefonlarda da yer alıyor. Bu özelliğin avantajı kullanıcıların tavsiye ettikleri kelimeleri kullanarak anlamlı bir cümle oluşturabilmesi. Yeni platformda kameraya yönelik geliştirmeler de yer alıyor. Kullanıcılar, ekranın herhangi bir yerine dokunduğunda fotoğraf çekebiliyor ve zaman çizelgesi aracı sayesinde çekim yapılan anın öncesini ve sonrasını ayarlayabiliyor. Bu özellik sayesinde çekim esnasında gözü kapalı bir kişi sonradan fotoğraftaki bu anı değiştirebiliyor.

BlackBerry’nin yeni telefonunda, 4,2 inçlik 1280×768 piksel çözünürlük sunan ekran, 16 GB depolama alanı ve 1 GB RAM bulunuyor. BlackBerry 10 işletim sistemine sahip telefonun resmi olarak piyasaya sürülmeyeceğini, yalnızca geliştiricilerin uygulama geliştirmesine yönelik olarak kullanılacağını belirtelim.