reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry kendi evinde yeniden yükselişte

Son dönemde piyasaya sürdüğü cihazlarla eski günlerine dönmeye başlayan BlackBerry, pazar payındaki ivmelenme ile anavatanı Kanada’da tekrar yükselişe geçti.

Z10 ile başlayıp Q10 modeliyle devam eden yeni ürün yelpazesi sayesinde sektöre tekrar hızlı bir giriş yapan firma, kötü gidişatı artık geride bırakmak istiyor. Zira verilere bakıldığında son bir yılda toplamda yaklaşık yüzde 37 gibi önemli oranda düşüş yaşayan şirket, finansal açıdan beklentilerin gerisinde kalarak hayal kırıklığı yaşamıştı.

Fakat Raymond James analist ekibinden Tavis McCourt’un yayınladığı rapora göre BlackBerry, Kanada’da ilk çeyrek sonunda payını yüzde 6’dan yüzde 13,5‘e çıkarmayı başardı. Yaklaşık iki kat büyüme gerçekleştiren şirket, 2011 ilk çeyreğindeki yüzde 21,08’lik dilime yaklaşmaya başladı. Aynı süreçte Kanada piyasasına bakıldığında Samsung yüzde 32,1’den yüzde 29,8’e, Apple ise yüzde 44’ten yüzde 40,1’e geriledi. Uluslararası satışlara bakıldığında halen istediği konuma gelemeyen BlackBerry’nin Q5 giriş modeli sayesinde daha geniş kullanıcı kitlesine hitap etmesi bekleniyor.