reklamı kapat

POPÜLER

Trafik kazalarını önleyen teknolojik su perdesi [video]

Tünellerde gerçekleşen trafik kazalarının önemli oranda artış göstermesi ve mevcut uyarıların yetersiz kalması üzerine başlatılan çalışma ile teknolojik “Su Perdesi” projesi hayata geçirildi.

Sidney’de  tır, kamyon gibi ağır vasıtaların yükseklik uyarılarına çok fazla dikkat etmemeleri sebebiyle sık sık kazalar meydana geliyor. Bunu önlemek için kolları sıvayan yetkililer, geliştirdikleri projeyle alışılmışın dışında bir yönteme başvurdu. Daha ziyade görsellik amacıyla kullanılan su perdesini projeksiyon ile birleştiren mühendisler, sürücüleri etkili şekilde uyarmayı başardı. Sensörler sayesinde otomatik çalışan sistem, aracın yüksekliğinin ilgili sınırlardan fazla olması ya da hız limitinin aşılması durumunda su üzerine “STOP” yazısıyla adeta duvar örüyor. Aslında 2007 yılında hayata geçirilen teknik tekrar gündeme getirilerek yaygınlaştırılması, can kayıplarının minimuma indirilmesi hedefleniyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Trafik kazalarını önleyen teknolojik su perdesi [video]” için 3 cevap

  1. Muhammed Sami dedi ki:

    Ani fren ve kazalara sebep olmasın bu. malum, bizim ülkemizde takip mesafesi şoförlüğe göre değişiyor zannediliyor. İyi şoför için 5 cm 😀

  2. Veysel dedi ki:

    Yani iyi güzel ama yerlerin ıslanması, sürücülerin önüne bu denle büyük bir uyarının çıkması daha büyük kazalara sebebiyet verebilir.

  3. ismail ozan izci dedi ki:

    Ayrıca aracını sabah mis gibi yıkamış kurulamışsın, parlatmışsın, sonra hop su perdesi.