reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes tamamen elektrikli TIR geliştirdi

Tesla’nın tüm otomobil segmentlerine açılacağını, hatta otobüs ve kamyon gibi daha büyük elektrikli araçlar üreteceğini açıklaması, yakın gelecekte işlerin iyice elektrikleneceğini göstermişti. Ancak Daimler’in bu alanda tüm “ilk”leri Tesla’ya bırakma gibi bir niyeti yok. Tamamen elektrikli bir TIR geliştiren otomobil devi, buraları Tesla’ya kolay kolay bırakmayacağını kanıtlamış oldu.

Mercedes-Benz Urban eTruck adını taşıyan tır, adından da anlaşılacağı gibi ülkeleri ve kıtaları aşmak için değil, şehir içi taşımacılığı için geliştirilmiş durumda. Dolayısıyla pil ünitesinin sağladığı 200 kilometrelik menzil mesafesi anlayışla karşılanabilir. Ancak 26 ton kapasiteli tamamen elektrikli bir tır hiç de hafife alınacak bir şey değil. Mercedes bunun “sınıfında ilk ve tek” olduğunu belirtiyor. Alman otomobil devi, Urban eTruck için, daha önce küçük kapasiteli tırlarında kullandığı Fuso Canter E-Cell teknolojisinden faydalanıyor.

Daimler eTrucks Campus; urbaner Transport der Zukunft; Elektromo
Pil ünitesi veya elektrik motorları hakkındaki detaylar henüz açıklanmış değil. Bunun doğrudan işe başlayacak bir araçtan ziyade Daimler grubunun gelecek vizyonunu ve çok da uzak olmayan gelecek planlarını gösteren bir proje olarak değerlendirebiliriz. Ancak yine de tırın kullanıma hazır olduğunu, hatta şu sıralar kargo şirketi Hermes tarafından Avrupa yollarında denendiğini belirtelim.

YORUMLAR