reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry’nin satışı iptal edildi

4.7 milyar dolar karşılığında satışı onaylanan BlackBerry, yapılan açıklamayla anlaşmanın iptal edildiğini duyurdu. Akabinde yönetim kademesinde de değişikliğe giden yetkililer CEO’yu görevden aldı.

Son dönemde yüzü bir türlü gülmeyen BlackBerry’de sular durulmuyor. Finansal anlamda yaşadığı krizin ardından ikinci çeyrekte bir milyar dolar zarar açıklayan Kanadalı şirket, daha sonra -iş gücünün %35’ine denk gelen- 4 bin 500 çalışanının işine son vereceğini belirterek küçülme politikasını hayata geçireceğini söylemişti.

Zor günlerin bir türlü aşılamaması üzerine gelen satın alma tekliflerini değerlendirmeye başlayan BlackBerry, resmi açıklamayla 4.7 milyar dolara Fairfax Financial Holdings’e satışının onaylandığını duyurdu. Fakat aynı zamanda “Go-Shop” kapsamında muhtemel diğer tekliflere de açık olan firmanın adı Samsung, Google, Facebook, Intel, LG ve Cisco ile anılıyordu.

BlackBerry’nin geleceği gizliliğini korurken konu hakkında şok bir haber yayınlandı. Öyle ki Fairfax ile planlanan satış sürecinin iptal edildiği ancak yine de holding kasasından 1 milyar dolar yatırım alınacağı bildirildi. İptal işlemiyle toplamda %19 değer kaybeden hisseler, 2011 yılında CEO görevine getirilen Thorsten Heins‘ın da fişini çekti. Koltuğundan olan Heins’ın yerine geçici süreliğine yönetim kurulu üyesi John S. Chen atandı. BlackBerry’nin süreçten neden vazgeçtiği hakkında detay paylaşılmazken, gelecek yol haritasının ise henüz netleşmediği konuşuluyor.

İLGİLİ HABERLER