reklamı kapat

POPÜLER

BMW i5 günlük hayatta nasıl görünecek?

BMW’nin yeni nesil elektrili model yelpazesinde yer alacak olan i5‘in patent aşamasında sızan görselleri, gerçek hayata uyarlandı.

Geçtiğimiz günlerde patent işlemleri sırasında resmi çizimleri sızan BMW i5‘in sızan çizimleri ışığında tasarım hatları gün yüzüne çıkmaya başladı. BMW’nin Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıttığı X2 modelinin arından şimdi de elektrikli i ailesine getireceği bu model ile SUV yelpazesine iki yeni model eklemiş olacak. Sızan çizimler üzerine IAB illüstratörü Shoeb Kalania imzalı render çalışması, günlük hayatta yeni i5’in nasıl görüneceğinin ilk ipuçlarını verecek nitelikte.

bmwdraw1
Patent görselinde ortaya çıkan hatların oldukça başarılı bir şekilde uyarlandığı render çalışmasında, BMW i3’te yer verilen “suicide door” kapı tasarımı ve panoramik cam tavan başarılı şekilde oturtulmuş. BMW’nin i5’in ortaya çıkarak düşünce ise oldukça basit. Küresel bazda en çok tercih edilen binek modellerden olan SUV’lere neden son zamanlarda insanların ilgi gösterdiği verimli bir elektrikli motor koymayalım?

BMW i ailesinin tasarım hatlarını fazlasıyla yansıtan BMW i5’in kardeşleri ile birlikte benzer platform olan CLAR üzerine oluşturulması bekleniyor. i5’in en önemli özellikleri arasında da BMW’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı otonom sürüş teknolojisinin geliştirme aşamasında rol üstlenecek olması. Tesla Model X ile birlikte Mercedes’in EQ modeli ile de gelecekte sıkı bir rekabet içerisine girmesi beklenen BMW i5’in 2021’de yollarda olması bekleniyor. BMW önümüzdeki süreçte i5’e gelecek talep doğrultusunda daha üst segment bir elektrikli SUV modelinin de üretilebileceğinin sinyallerini verdi.

Kaynak: IAB