reklamı kapat

POPÜLER

BMW tamamen elektrikli i8 için düğmeye bastı

Mercedes’in elektrikli şasi platformunu tanıtması ve gelecekte tüm Mercedes modellerinin ayrıca elektrikli versiyonlarını da üreteceğini açıklaması BMW’yi harekete geçirdi. BMW de daha önce tüm modellerini hibrit veya elektrikli versiyonlarıyla çıkaracağını açıklamıştı ancak Mercedes’ten sonra işleri biraz daha hızlandırmaya karar vermiş durumda. Bu anlamda tamamen elektriğe geçecek ilk model, halihazırda elektriğe biraz daha yatkın olan i8 modeli olacak.

Autocar’ın haberine göre BMW tamamen elektrikli i8 için çalışmalara başlamış bile. Hibrit teknolojisine sahip süper otomobil önce yine hibrit olarak yenilendikten sonra tamamen elektrikli versiyonuna kavuşacak. Peki birer benzin ve elektrik motoruna sahip i8 için hangi sistem kullanılacak? Hatırlarsanız BMW geçtiğimiz yıl hidrojen yakıt hücreli bir i8 konsepti tanıtmıştı. İşte tamamen elektrikli i8’in temelini bu konsept oluşturacak.

Öncelikle otomobilin arka kısmına yerleştirilecek olan hidrojen tanklarıyla iki elektrikli motor beslenecek. Şu anki düzenekte ön aksta yer alan benzinli motor ise yine bir elektrikli motorla değiştirilecek ve yeni i8 toplamda 3 adet elektrikli motordan güç alacak. Böylece i8 çok daha güçlü bir canavara dönüşmüş olacak. Bir elektrikli motorun 268 beygir güç üreteceği söyleniyor ki daha önce 131 beygirlik motorla kıyaslandığında bu büyük bir artış demek.

Autocar’ın kaynakları otomobilin öncelikli olarak önümüzdeki yıl Formula E güvenlik aracı olarak görev yapacağını ve bu konseptin bir süre sonra son haliyle karşımıza çıkacağını söylüyor. Elbette ondan önce sırada BMW’nin uzun zamandır hakkında ses seda vermediği i8 Spyder var.