reklamı kapat

POPÜLER

Boeing Black

Boeing Black: Kendi kendini imha edebilen, yüksek güvenlikli telefon [Video]

Boeing’in bir süredir güvenlik ve gizliliği ön planda tutan bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı biliniyor. 2012’nin sonunda piyasada olması beklenen telefon hakkında epey bir zamandır pek bir şey duymamıştık ta ki bugüne kadar. Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan Boeing, yayınladığı duyuruyla Black adını taşıyan ve savunma ve güvenlik alanında çalışanları hedef alan yeni akıllı telefonuna dair detayları paylaştı.

Boeing Black
Boeing’in yayınladığı teknik bilgiler tablosuna göre Black’in gövdesi 5,2 inç büyüklüğünde ve 170 gram ağırlığında. Telefonun 4,55 inçlik bir ekranı, günümüz akıllı telefonları için düşük kabul edilebilecek 960×540 piksel çözünürlükte. 1,2 GHz frekansında çalışan çift çekirdekli ARM Cortex A9 işlemciden güç alan telefon LTE şebeke desteği de sunuyor. Parçaları Amerika’da bir araya getirilen telefonun dikkat çeken özelliklerinden biri ise arka panelinin geliştirilmeye açık olması. Yani telefonu alanlar arka kısımda biyometrik tarayıcı, güneş enerji paneli ya da uydu alıcısı gibi aksesuarlar kullanabiliyor. Black, Android işletim sistemiyle çalışıyor. Telefon depoladığı ve transfer ettiği verileri şifreleyebiliyor.

Boeing Black
Gizemli telefonun en önemli özelliği ise dışarıdan müdahaleye izin vermemesi. Bunun altında da özel bir teknoloji yatıyor. Telefonun ana gövdesi epoksi olarak geçen bir reçine ve üzerinde herhangi bir darbe olması durumunda algılanabilen vidalarla güçlendirilmiş. Herhangi bir şekilde gövdeyi açmaya yönelik bir girişim olması durumunda sistem otomatik olarak devreye giriyor ve telefonun tüm içeriğini siliyor ve telefonu çalışamaz hale getiriyor.

Boeing henüz telefonun fiyatını ve piyasaya çıkış tarihini açıklamış değil. Lakin Wall Street Journal bekleyişin çok uzun sürmeyeceğini söylüyor.

YORUMLAR