reklamı kapat

POPÜLER

Borderlands

 - Güncelleme: 20 Ocak 2010 15:11

Ve bu durum bir süre böyle devam ettikten sonra Vault keşfedilmiş. Yabancı bir uzaylı ırkın kalıntılarına ev sahipliği yapan Vault’un korkunç bir teknolojiye ve zenginliğe ev sahipliği yaptığı anlaşılmış. Burayı bulanlarsa geriye sadece Vault’un yerine dair birkaç küçük ipucu bırakarak ortadan kaybolmuşlar.

POST-APOKALİPTİK ESİNTİLER
Borderlands, Vault’un keşfedilmesinden yaklaşık 200 yıl sonra başlıyor. Bu yere Vault denmesinin sebebiyse kapısının sadece her 200 yılda bir açılıyor olması. Haliyle her taraftan ödül avcıları, haydutlar, hırsızlar Pandora gezegenine hücum ediyorlar. Canlandırdığımız karakter de bu kalabalığın arasında elbette ki… Borderlands bir FPS oyunu ancak genel FPS türünden ayrılan birçok özelliği var. Yapımcı ekip Gearbox, oyunun türüne RPG-Shooter diyor. Haksız da sayılmazlar çünkü oyunda yoğun bir şekilde karakter geliştirme elementleri uygulanıyor. Oyunun başında dört karakterden birini seçiyoruz. Her birinin kendine özel yetenekleri ve silahları bulunuyor. Bu karakterler, Soldier, Hunter, Siren, Berserker gibi sınıflardan oluşuyor. Berserker, adından da anlaşılabileceği üzere kaba kuvvet kullanmayı seven bir karakter. Siren daha çok sessiz takılmayı seven ve arka planında hüzünlü bir hikayesi olan bir karakter. Çok ciddi güçlere de sahip aynı zamanda. Hunter ise avcı… Daha çok nişancı tüfekleriyle takılan karakter yakın dövüşte pek etkili değil. Soldier ise tam bir arazi adamı. Askeri taktikleri en iyi uygulayan ortalama bir karakter. Karakterinizi seçtikten sonra oyun tam anlamıyla bir RPG oyununa dönüşüyor ve yolculuğunuz üzerinde karşılaştığınız karakterlerden görevler alarak ilerlemeye başlıyorsunuz. Görevleri yaptıkça da tecrübe puanları kazanıyorsunuz. Ana görevler dışında bazı yan görevler de bulunuyor. Bunları yapmak da epey eğlenceli… Belli silah tipleriyle düşmanları öldürmek ya da bir mesafeyi belli bir zamanda almak gibi görevler de bolca tecrübe puanı kazandırıyor. Her karakter geliştirme oyununda olduğu gibi tecrübe puanlarınızı daha çok yetenek kazanmak için kullanıyorsunuz. Her bir karakterin özel bir yetenek ağacı bulunuyor. Bu yetenek ağaçlarıysa karakterlerin ait oldukları sınıf içinde kendilerine özel yeteneklerinin gelişmesini sağlamakta. Örneğin, Sniper daha iyi nişan alabilir hale geliyor ve yakın dövüşte çok daha etkili olabiliyor. Oyuna ilk başladığınızda sadece iki silah kullanabiliyor olsanız da, ilerledikçe dört silaha kadar çıkabiliyorsunuz. Silahları slotlara koyduğunuz için slot sayınızı artırmanız gerekiyor. Diğer taraftan topladığınız eşyaları kullanmamış olmak koşuluyla tüccarlara satıp para da kazanabiliyorsunuz. Oyunun ilgi çekici özelliklerinden biriyse düşmanlardan düşen silahların ve eşyaların rastgele modelleniyor olması. Oyunun ‘İçerik Yaratım Sistemi’ daha önce pek denk gelmediğimiz bir yöntem ve gerçekten iyi çalışıyor. Bu sistem sayesinde bulduğunuz eşyaların ve silahların özellikleri rastgele ayarlanıyor. Sistem 17 milyonun üzerinden varyasyon uygulayabiliyor. Varın oyun içindeki çeşitliliği siz düşünün.

İÇERİK ÜRETİM SİSTEMİ
Aslına bakarsanız yüzleşeceğiniz düşmanların tipine ve özelliklerine de bu sistem karar veriyor. Düşmanlarınızın size nasıl saldıracağı, hangi konularda güçlü olacakları gibi oyun için çeşitliliği sağlayan konular yine aynı sistem tarafından hazırlanıyor. Oyunun diğer bir ilginç kısmı ise ölüm sistemi… Eğer Bioshock oynamışsanız neyle karşılaşacağınızı daha rahat anlatabilirim sanırım. Ölmek üzere olduğunuz zaman bir düşman öldürebilirseniz ikinci bir şansla ayağa kalkabiliyorsunuz. Aksi takdirde en son geçmiş olduğunuz bir “New-U” istasyonunda tekrar diriliyorsunuz. Elbette paranızın bir kısmını yitirmiş olarak…

HAYATTA KALMAK…

Oyunu tek başınıza oynayabileceğiniz gibi bir arkadaşınızla birlikte yan yana, omuz omuza da oynayabiliyorsunuz. Şayet Ağ üzerinden oynarsanız bu sayı dörde kadar çıkabiliyor. Farklı sınıflardan karakterlerle oynamak inanılmaz derecede keyifli. Oyunun az önce bahsettiğimiz içerik üretim sistemi de oyunun kaç kişi tarafından ve hangi sınıflarla oynandığını algılayarak içeriğin hangi zorlukta hazırlanacağına karar veriyor. Kısacası oyunu nasıl oynarsanız oynayın mutlaka keyif alıyorsunuz.

SEÇİNborderlands-1Karakter seçimi oyundaki en önemli anlarınızdan biri. Seçeceğiniz karaktere göre bütün oyunun akışı değişiyor çünkü. Nasıl oynamak istediğinizi iyice düşündükten sonra karakterinize karar verin ve oyuna başlayın.

GELİŞİNborderlands-2Tecrübe puanı kazandıkça önünüze birçok gelişim seçeneği çıkacak. Bunların seçimi çok önemli… Karakterinizi dengeli geliştirmezseniz bir yönü mutlaka eksik kalacaktır. Mutlaka tüm gelişim seçeneklerini dikkatlice gözden geçirin.

ARAYINborderlands-3Düşmanların üzerinden çıkan her türlü eşyaya ve silaha çok ihtiyacınız olacak. Yeni ekipman için paraya gereksiniminiz olduğu için alım-satıma özen göstermeniz şart. Her nesneyi biriktirmeye ve satmaya gayret edin.

OYNAYINborderlands-4Oyunu mutlaka birkaç arkadaşınızla oynamaya çalışın. Şansınız varsa aynı evde toplanıp bir ağ kurun ve ana senaryonun keyfini sürün. Emin olun son yılların en iyi çok oyunculu deneyimlerinden birini yaşayacaksınız.

DÖVÜŞÜNborderlands-5Yakın dövüşe mutlaka önem verin. Sadece silahlara güvenirseniz, kurşunsuz kaldığınız anlarda işiniz çok zorlaşacaktır. Yakın dövüş silahlarını mutlaka kullanmayı öğrenin. Özellikle Sniper’lar için geçerli bir taktik bu.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
GEARBOX SOFTWARE

DAĞITICI
2K GAMES

PLATFORM
PS3, XBOX 360, PC

İLGİLİ HABERLER