reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Bosch teknolojisiyle gaz pedalı akıllı asistana dönüşüyor

Günümüzde basitçe otomobili hareket ettirmeye yarayan gaz pedalı, Bosch‘un geliştirdiği teknolojiyle yepyeni özelliklere kavuşuyor. Aktif gaz pedalı denilen teknoloji ile gaz pedalı, yakut tasarrufundan olası tehlikelere karşı uyarılara kadar birçok yeteneğiyle adeta sürücülerin yol asistanı haline geliyor.

Aktif gaz pedalı, sürücüyle titreşim yoluyla iletişim kuruyor. Farklı uzunlukta ve tempoda çıkardığı titreşimlerle, gaz pedalı kullanıcıya örneğin daha yavaş gitmesini, şeritte kalmasını veya ileride bir çukur olduğunu söylüyor. Akıllı pedal, bunu otomobilde bulunan navigasyon ve bilgi sistemlerine bağlanınca gerçekleştiriyor. Yol işaretlerini tanıyan bir kamera ile birleştirildiğinde sürücülere tehlikeli bir viraja çok yüksek hızda yaklaşmaları halinde dokunsal bir uyarı sinyali veriyor. Sürücüler hız limitini aşarsa, titreşim veya ters basınç uygulayarak gaz pedalı sürücüleri uyarıyor.

Bosch’un belirttiğine göre, pedaldan alınan geribildirim sayesinde yakıt tüketimi yüzde 7’ye kadar azalıyor. Ayrıca CO2 emisyonlarının da aynı şekilde azaldığı belirtiliyor. Aktif gaz pedalı yine yakıt tasarrufuyla ilgili olarak en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtme seçeneğine sahip. Hibrit otomobiller için elektrikli ve benzinli motor arasında geçişler de yine gaz pedalı sayesinde daha verimli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Teoride gayet kullanışlı görünen teknolojinin pratikte neler yapacağı merak konusu. Tabii bunun için otomobil üreticilerinin de aynı fikri benimsemesi gerekiyor.