reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck teslimatlarının durmasına neden olan gaz pedalı sorunu çok ciddi çıktı [Video]

 - Güncelleme: 16 Nisan 2024 10:30

Tesla Cybertruck teslimatlarının durmasına neden olan mekanik sorun, paylaşılan bir video ile net olarak gözler önüne serildi.

Tesla dün tüm Cybertruck teslimatlarını bir haftalığına durdurdu çünkü aracın gaz pedalında mekanik bir sorun bulunuyordu. İşte bu sorun kısa süre önce direkt olarak burada izleyebileceğiniz bir TikTok videosu ile gözler önüne serildi. Aktarıldığı kadarıyla aracın gaz pedalı üstündeki kısım sürüş sırasında yerinden çıkarak gazı yüzde 100 basılı şekilde bırakabiliyor. Buna gaz pedalının ön kısmındaki tasarım tercihi neden oluyor, öne doğru giden pedal olduğu yerde takılı kalıyor. Bu sorun çözülmeden yeni araçları teslim etmeyecek firma, süreçle alakalı olarak halen detaylı bir bilgi vermiyor. Araçlarını hali hazırda teslim alanlara ise gaz pedalıyla alakalı bir servis desteği verileceği düşünülüyor. Tasarımı halen tartışmalı Tesla Cybertruck modelinin bundan önce henüz sunulmayan kablosuz şarj altyapısına hazır olduğu bulundu. Tesla kaçıranlar için geçtiğimiz yıl sonunda Almanya merkezli Wiferion‘u bünyesine katma konusunda planlar yapıyor haberiyle gündeme gelmişti. Daha sonra ise firmanın bu alımı sessiz sedasız yaptığı ortaya çıkmıştı. Yılın başında açık olarak Model serisi araçlara kablosuz şarj getirmek istediğini belirten  firma, bunu 2016 yılında kurulan Wiferion’un teknolojileri ile çok daha hızlı şekilde yerine getirecek deniyordu. Ancak Tesla daha sonra ilginç bir adım atmış ve Wiferion‘u satmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

O şirketin yeni sahibi PULS olarak açıklanırken, Tesla’nın mantıklı bir adım atarak satışa rağmen Wiferion‘un kilit mühendislerini elinde tuttuğu iddia edilmişti. Bu konu geçtiğimiz aylarda ise direkt olarak Cybertruck ile gündeme geldi, çünkü araçta kablosuz şarj altyapısı için özel bağlantıların olduğu ortaya çıktı. Eğer şirket önümüzdeki dönemde özel bir kablosuz şarj sistemi çıkarırsa, bu sistem Cybertruck’a kolaylıkla takılabilir ve böylelikle araç zahmetsiz şekilde kablosuz şarj edilebilir.

Tesla’nın kablosuz şarj planı şu an spesifik olarak ev kullanımını merkeze alıyor. Bu temelde sürücüler evlerinin garajlarına bir kablosuz şarj donanımı ekleyecek, buna destek veren araçlar garaja park edilir edilmez şarj olmaya başlayacak. Evet, bir elektrikli otomobile şarj kablosu takmak zor bir şey değil ancak firma bu sayede şarj sürecini kişilerin aklından tamamen çıkarmak istiyor, alt yapı aynı zamanda vandallık ile hırsızlığa karşı da güzel bir önlem oluyor.

Tesla Cybertruck gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER