reklamı kapat

POPÜLER

Bosch’tan park sorununa son veren akıllı sensör [Video]

Gündelik yaşamımızın en büyük sorunlarından biri kuşkusuz park problemi. Gitmek istediğimiz yerin etrafında park yeri ararken dakikalarca tur atıyor ve hatta asıl gelmek istediğimiz noktadan çok daha uzak yerlere park etmek zorunda kalabiliyoruz. Bosch’un geliştirdiği bu akıllı park sensörleri ise söz konusu sorunun üstesinden gelmeyi başarıyor.

Park alanlarına yerleştirilen bu küçük sensörler zaman zaman bulunduğu yere bir otomobilin park edip etmediğini algılayarak bu bilgiyi internet üzerinden sunuculara aktarıyor. Sürücüler internet üzerinden veya mobil uygulamadan boş park alanı olup olmadığına otomobille dolaşmaya gerek kalmadan göz atabiliyor. Filtre özelliği ile çocuklu aileler veya engelli sürücüler kendilerine uygun park alanını daha kısa bir süre içerisinde bulabiliyor. Park yerlerinin hangi saatlerde dolu olduğuyla ilgili istatistikleri de toplayan cihaz, park yeri yöneticilerinin buna göre farklı düzenlemeler yapabilmesini sağlıyor.

3 cm yüksekliğinde olan sensörler pille çalıştığı için kablolara da gerek kalmıyor. Cihazın içerisindeki pil 7 yıl boyunca sistemin kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Pillerin güç durumu otoparkı yöneten yetkililer tarafından istendiği zaman görüntülenebiliyor. Bosch’un söylediğine göre büyük bir park alanına bu sistemi kurmak 24 saatin daha altında bir zaman alıyor. Cihazın çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz bilinmiyor.