reklamı kapat

POPÜLER

Yandex’in park yeri asistanı ne gibi özellikler sunuyor?

En çok kullanılan navigasyon uygulamalarından olan Yandex Navigasyon şehir içi park yeri arama derdine önemli bir hizmet sunarak son vermeyi amaçlıyor.

Otomobil üreticilerinin teknolojik yenilikleri arasında sunduğu özel desteklere son iki yılda daha çok önem verdiklerini görüyoruz. Araç paylaşımı ve boş park yeri tespiti gibi kullanıcılar için önemli olan bu özelliklerin önemi sürücüsüz otomobil sistemlerinde yerini çok daha fazla hissettiriyor. Günümüzde yavaş yavaş sunulmaya başlanan park yeri bulma özelliği için çalışmalarını bitiren Yandex Navigasyon özellikle metropollerde yaşayan kişilerin en önemli problemlerinden olan park yeri sorununa geliştirdiği asistanla birlikte çözüm oluyor.


Yandex Navigasyon’un trafikteki park problemine karşı geliştirdiği sistemin ilk adımı öncesinde haritasına binlerce park yeri bilgisini eklemesine dayanıyor. Bu bilgilerin analizi üzerinden kullanıma sunulan “Park Yeri Asistanı” özelliği varış noktasının etrafındaki park yerlerinden geçen trafiksiz bir park yeri rotasını otomatik olarak oluşturabiliyor ve sürücüler varış noktalarının yakınlarındaki birden fazla park yeri seçeneğini görerek otopark veya boş bir park yeri arama sorunun üstesinden gelebiliyor. İlk adımda İstanbul ve Ankara’da hizmete sunulan bu özellikten yararlanan kullanıcılar varış noktasına 200 metre kalaYakında park yerleri var. Park yeri rotası oluşturulsun mu?” içerikli bir mesajla uyarılıyor. Kullanıcılar bu mesaja “Evet” dediklerinde Yandex Navigasyon analizini kullanıcıya sunarak park yeri seçimi sağlıyor. Sistem tek bir park noktasına rota oluşturmak yerine yakındaki park yerlerinin birçoğunu hedefleyerek opsiyon anlamında da oldukça zengin bir içerik sunuyor. Kullanıcılar asistanı Yandex Navigasyon’un ayarlar menüsünden aktif hale getirebilecek.