reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti Bolide

Bugatti Bolide; rakamsal verileriyle sınırları zorlayan yeni canavarla tanışın [Video]

Şimdilik sadece dijital bir proje olarak tanıtımı gerçekleştirilen Bugatti Bolide, açıklanan teorik verileriyle heyecan yaratıyor.

Uzun süredir kendisinden yeni bir model beklenen Bugatti cephesinde, bu beklentilerin hala Chiron merkezli versiyonlar üzerinden çeşitlendirildiğin görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde yeni bir projenin tanıtımıyla ilgili ilk ipuçları paylaşan resmi kaynaklar, ortaya çıkan bu heyecanı çok fazla bekletmeden sonuca kavuşturdu. Güç/ağırlık oranıyla son yılların en ciddi otomobili olarak nitelendirebileceğimiz Bugatti Bolide, pist odaklı dinamiklerin üzerine şekilleniyor. Aracın gövde tasarımındaki agresifliğinin yanı sıra 0,67 kilograma 1 PS’lik güç oranını detaylara dalmadan önce özellikle belirtmek gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugatti Bolide için açıklanan teorik rakamlar

Bugatti’nin şimdilik sadece dijital detayları üzerinden bilgilerini paylaştığı modeli somut olarak asfalt üzerinde görmemiz şimdilik mümkün değil. Buradaki temel fikir ise Chiron ve diğer modellerden bildiğimiz 8.0 litrelik on altı silindirli makinenin pist odaklarıyla bir araya geldiğinde nasıl bir ürün ortaya çıkabileceği olarak gösteriliyor. Yapılan planlama gereğiyse motorun 1.850 PS güç ve 1.850 Nm tork limitlerine çıkarılması gündemde. Paylaşılan rakamlar arasında aracın kuru ağırlık seviyesinin 1,240 kilogram olarak hesaplandığını görüyoruz. Bu rakamın güç değerlerinin de ötesinde bir başarı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Gövde komponentlerinde titanyum ve karbon fiber alaşım malzemelerin temel alındığı projenin, teorik olarak 500 km/s hıza çıkabileceği söyleniyor. Bununla birlikte Bolide’in 0’dan 100’e hızlanması 2,17 saniye sürerken 0’dan 200’e hızlanması sadece 4,36 saniye sürüyor. Aracın 0-500 aralığını tamamlamasıysa yaklaşık 20 saniye gibi inanılmaz bir seviyede. Şimdilik üretime geçirilme konusuyla ilgili kararın alınmadığı projenin, önümüzdeki günlerde tekrar gündeme gelmesi muhtemel gibi görünüyor.