reklamı kapat

POPÜLER

Bütçe dostu monitör; Philips 243V7QDAB incelemesi

27 Aralık 2018

PERFORMANS

Performans kısmına geçmeden önce şunun altını çizmek gerekiyor. Philips 243V7QDAB bir oyun monitörü ya da profesyonel iş odaklı yüksek segment monitör modellerinden değil. Yani cihazdan beklentilerin de ona göre ayarlanması gerekiyor. Özellikle fiyat bandı göz önüne alınınca cihazdan “tasarımcı monitörü” performansı aramak doğru olmayacaktır. Model 23,8 inçlik bir ekranla geliyor. İnce çerçeveleri sayesinde geniş bir çalışma alanı sunan monitörde aynı anda iki hatta üç işi yapmak dahi mümkün oluyor. Ekran çözünürlüğü ise 1920×1080 piksel yani Full HD. 60 Hz tazeleme hızına sahip cihazın tepki süresi ise 5 ms. 16:9 ekranda cihazın hiç de fena olmayan renkler sunduğunu söyleyebiliriz. Parlaklık açısından da yeterli olan monitörün ekranının mat oluşu da ekrana doğrudan gelecek ışıklarda oluşabilecek rahatsızlığı dengeliyor. Keskin ışıklarda dahi parlama minimumda olduğu için çalışmak çok rahat oluyor. Parlak renkler sunan monitör aynı zamanda göz yorulmalarını önlemek için Düşük Mavi Modu’na da sahip. Ayarlar sekmesinde basitçe ayarlanabilen bu modda üç farklı kademe bulunuyor. Uzun süreler boyu bilgisayar kullanan kişiler için rahatlatıcı bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Flicker-Free özelliğine de sahip olan cihaz parlaklık düzenlemek için daha farklı bir yöntem uyguluyor. Monitör bu sayede titreşimi azaltarak yine de göz yorgunluğunu önlemeyi amaçlıyor. Cihaz renk ayarlarında fazla seçenek sunmasa da bir adet kullanıcı tanımlı renk ayarı sağlıyor. Biz açıkçası hep sRGB modunda kullanmayı tercih ettik. Ayarlar kısmına değinmişken cihazın ayarlarında Türkçe dil seçeneğinin bulunduğunu da ekleyelim. Bu da kontrolleri daha kolaylaştırmış kullanıcı için.

Ayarlar arasında bir de daha koyu siyahlar için SmartContrast özelliği bulunuyor. Bunu açarak cihazın siyah renklerde performansını biraz daha artırmak mümkün oluyor. Ancak SmartContrast’ın yer yer parlaklığı düşürdüğünü de kaydedelim. Her an açık kalmasını istediğiniz bir özellik olmayabilir. Özellikle parlak ekran seviyorsanız bu modu ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak isteyebilirsiniz. Philips 243V7QDAB aynı zamanda dahili hoparlöre de sahip. 2 adet 2W’luk hoparlörle gelen monitör kullanıcı isterse dışarıya ses verebiliyor. Ancak ses performansının çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ses ne yazık ki biraz boğuk aktarılıyor. Öte yandan özellikle kulaklık takmak istemiyorsanız konsol oynarken tercih edilebilir. Dizi veya film izlerken ya da sesin önemli olduğu oyunlarda muhtemelen tercih etmek istemeyebilirsiniz. Ancak acil durumlar için monitörün ayrıca bir ses kaynağına sahip olması bize göre güzel bir detay.

Günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz Philips 243V7QDAB, renklerin baskın olduğu profesyonel işlerin dışında da iş hayatında kullanılabilecek modeller arasında yerini alıyor. 1.000 TL’nin altındaki fiyatıyla da cezbedici modellerden biri olan cihaz, kullanıcılara bütçe dostu bir alternatife ulaşma imkanı sağlıyor.