reklamı kapat

POPÜLER

Lityum metal pil

Büyük fark yaratacak lityum metal piller için sevindiren gelişme

Mevcut elektronik ürünlere ve otomobillere güç veren lityum-iyon piller sınırlarına ulaştı. Alanın geleceğinde karşımıza lityum metal piller çıkıyor. İşte bu tarafta sevindiren bir gelişme var.

Günümüzde özellikle akıllı telefonların halen en çok şikayet edilen yanları arasında pil ömürleri yer alıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi sınırlarına ulaşılan lityum-iyon piller, artık güncel cihazların ve beklentilerin gücüne yetişemiyor. Bu konuda gelecek için birçok yeni pil teknolojisi geliştiriliyor. İşte bunlardan birisi de lityum metal piller. Uzun zamandır gündemde olan bu piller, lityum-iyon pillere nazaran daha fazla enerji depolayabiliyor ve ciddi şekilde daha hafifler. Ancak bu pillerde bir sıkıntı bulunuyor. Lityum metal piller, dendrit adı verilen ve şarj sırasında pozitif kutuptan diğer elektroda geçerken kısa devre yaratan mikroskobik lityum fiberler üretiyor. Bu dendritler çok tehlikeli ve hücreler içinde ciddi yangın riski oluşturuyor. İşte bu problem ortadan kaldırılmış durumda. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, dendrit oluşumunu büyük oranda engelleyen bir koruyucu kaplama / film geliştirdiklerini açıkladı. Bu kaplama sayesinde kullanım ömrünün yüksek oranda arttığı söylenen pil teknolojisi, gelecek için çok daha iyi bir seçenek halini almış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lityum metal piller sadece telefonlara hitap etmiyor

Bu pil teknolojisinin elektrikli otomobillerde de ciddi düzeyde fark yaratacağı söyleniyor. Özellikle menzil konusunda hatırı sayılır bir artış geleceği müjdeleniyor. Henüz son kullanıma hazır olmayan yeni teknoloji, yine önümüzdeki 5 yıl içerisinde kullanıma girecek gibi görünüyor. Pil teknolojisinin gelişmesi için yapılan her çalışma büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Özel iPhone 11 modelleri