reklamı kapat

POPÜLER

BYD

BYD Türkiye otomobil fabrikası Manisa’da kurulacak gibi görünüyor

Dün resmi olarak duyurulan BYD Türkiye otomobil fabrikası, Manisa’da kurulacak gibi görünüyor. Bu fabrika 2026’nın sonunda üretime başlayacak.

Dün Çinli otomotiv devi BYD ile imzalar Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde, Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı. Yapılan anlaşma çerçevesinde BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor. Bu konuda BYD tarafından yapılan açıklamada ise, “Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD’nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa’daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki BYD’nin Türkiye’deki ilk fabrikası nerede olacak? Firma henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. Ancak EKONOMİ gazetesinin Manisa sanayi çevrelerinden edindiği bilgiye göre, BYD üst yönetimi bugün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ni (MOBS) ziyaret etti. Firma büyük olasılıkla Türkiye fabrikasını MOBS içerisinde devreye alacak. BYD’nin bundan önceki fabrika yatırımı Macaristan’a olmuştu.

BYD haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X