reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV6

“Bye Bye Taycan”; Kia EV6 için teknik özellikler açıklandı

Tanıtımıyla büyük ilgi toplayan Kia EV6, premium modellere taş çıkartan teknik nitelikleriyle adından daha çokça söz ettirecek.

İki hafta önce gerçekleştirilen tanıtımıyla bizlere etkileyici yüzünü gösteren Kia EV6, markasının yeni dönemdeki ilk elektrikli temsilcisi olmaya hazırlanıyor. Hyundai’nin Ioniq 5 ile yaptığı etkiden daha fazlasını arkasına alan model için tasarımı kadar iddialı olan teknik özellikleri de bugün itibarıyla resmiyet kazandı. Performans verilerinin yanında ebat ve bagaj hacmi gibi önemli bölümleri gördüğümüz bu son açıklama pek çok kişinin zihnine kazınacak rakamları beraberinde getiriyor. İlk ipucunu 3,5 saniyelik 0-100 değeriyle vererek kan akışını hızlandırmaya başlayalım.

Kia EV6

Kia EV6 performans verileri

EV6’nın ebatsal dinamikleri, 7 kişilik yolcu kapasitesi ve 520 litrelik bagaj hacmiyle çok cömert bir elektrikli otomobil olacağını görül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Performans verileri de en az bu kadar cömert. Ailenin giriş seviyesinde bizleri 58 kWh kapasiteli batarya ve 168 beygir güç ile 350 Nm tork üreten tek elektrik motorlu bir kombinasyon karşılıyor. Bir üst pakette batarya kapasitesi 77 kWh’a terfi ederken, işin içerisine dahil olan ikinci elektrik motoruyla değerler 232 beygir güç ve 605 Nm’ye kadar yükseliyor. Çift motorlu kombinasyon pek çoğumuzun tahmin ettiği gibi 4×4 niteliklerine sahip.

Tüm bu parçaları taşıyan en üst versiyon olan EV6 GT modeliyse elektrik motorunun daha yüksek düzeyde veriler üreten bir versiyonunu taşıyor. 585 PS güç ve 760 Nm torka sahip olan bu versiyon 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 3,5 saniyede tamamlıyor ki bu da Porsche Taycan ürün gamını 4S’e kadar geride bırakmak demek. EV6’nın en iyi oranda sunabildiği menzil 510 km olarak açıklanırken güçlü paket olan GT’de ise 405 kilometre olarak veriliyor. Bu da güç için menzilden feragat edilmesi zorunluluğu demek. EV6 GT’nin 260 km/s hıza kadar çıkabiliyor olması Taycan Turbo S ile aynı limitlere sahip olduğunu gösteriyor. Taycan ailesinin diğer tüm versiyonları ise 260 km/s altında maksimum sürat değerleriyle karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcıların şarj konusunu da dert edeceği bir senaryo yok karşımızda. 800V hızlı şarj desteği sayesinde EV6’yı yüzde 10’dan yüzde 80 batarya doluluk seviyesinde sadece 18 dakika getirmek mümkün. Daha az bir zamanı olan kullanıcılar yaklaşık 4,5 dakikalık hızlı dolumla 100 kilometre menzile sahip olacak. Hyundai grubunun E-GMP platformu üzerine geliştirilecek olan Kia EV6’nın fiyat ve satış süreci önümüzdeki günlerde netleşecek.

İlgili video