reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 sokakta; işte merakla beklenen modelin gerçek dünya dinamikleri [Video]

Bu yıl içerisinde kademeli satış süreci başlatılması planlanan Hyundai Ioniq 5, gerçek dünyada da boy göstermeye başlıyor.

Advertisement

Tanıtımıyla birlikte bir anda markasının en dikkat çeken modeli haline gelen Hyundai Ioniq 5, Türkiye’de de şimdiden kitlesini oluşturmaya başladı. 2021 ile birlikte Hyundai’nin yeni alt markası altındaki ilk üyesi olacak elektrikli otomobili artık sokaklarda da görmeye başlıyoruz. Güney Kore’de karşımıza çıkan modelin gerçek dünyada da en az fotoğraflardaki kadar etkileyici olduğunu görüyoruz. Kompakt bir HB gibi görünse de ebatsal verileri ve iç yaşam alanıyla D segment sedanlara taş çıkartan Ioniq 5’in bu karakteri BMW GT ile yan yana olan görüntüsüyle de net şekilde fark ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 5 hakkında öne çıkanlar

Yepyeni bir platform olan E-GMP üzerine inşa edilen model, bu sayede hızlı şarj teknolojisi sayesinde çok daha cezbedici bir kullanıcı deneyimi vadediyor. Modelin tavanında güneş panellerinin konumlandırılmış olması da ilgi çekici detayları arasında. Sadece BEV araçlar için özel olarak inşa edilen bu platform üzerine oturtulan model uzatılmış bir dingil mesafesi sayesinde çok cömert bir yaşam alanı sunuyor. Bu haliyle gerek oturma alanı gerekse bataryaların yerleşimi açısından dikkat çeken platform, aynı zamanda çevre dostu malzemeler kullanılarak üretiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, bu modelle birlikte ilk kez ön camı dev bir ekrana dönüştürüyor. “Artırılmış Gerçeklik Baş Üstü Ekranı” olarak isimlendirilen bu donanımla birlikte; navigasyon, sürüş yardımcıları, anlık bilgiler ve aracın çevresiyle ilgili görüntüleri ön camın karşısındaki görüş alanlarına yansıtılıyor.. Bu yansıtma esnasında üst düzey AR teknolojisini kullanıyor ve sürüş esnasında sürücünün dikkatini dağıtmadan tüm bilgilerin aktarılmasını sağlıyor. Ayrıca, düzey sürüş asistanı sayesinde de şeritte kalmayı ve şeritte güvenli bir şekilde ilerlemeyi yüksek çözünürlüklü radar sensörleriyle gerçekleştiriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai karşımıza çevre dostu olduğu kadar performanslı bir elektrikli otomobil çıkartıyor. Kullanıcılar, 58 kWh veya 72,6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğini tercih edebiliyor. Ayrıca, yalnızca arka motorlu veya hem ön hem de arka motorlu olmak üzere iki elektrikli motor opsiyonu arasından seçim yapabiliyor. Ioniq 5, iki tekerlekten çekiş ve 72,6 kWh pil kombinasyonuyla da ortalama olarak 470-480 km arası bir menzile ulaşabiliyor. Tüm opsiyon seçeneklerinde 185 km/s’lik azami hıza ulaşabilen otomobil, elektrik motor opsiyon listesinin en üst seviyesinde 301 beygir güç ve 605 Nm tork değerlerini sunabilecek niteliklerde. Modelin en iyi oranda 0 ‘dan 100 km/s hıza 5,2 saniyede çıkabilmesi de dikkat çekiyor. Ioniq 5 ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Video 1

Video 2