reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli yarış aracı Hyundai IONIQ 5 eN1 Cup Car görücüye çıkarıldı

Tamamen elektrikli yarış aracı Hyundai IONIQ 5 eN1 Cup Car görücüye çıkarıldı. Model oldukça iddialı görünüyor.

Hyundai IONIQ 5 eN1 Cup Car, Hyundai’nin E-GMP platformunu merkeze alan yarış odaklı bir model ve 84 kWh batarya özelinde 800-volt mimariyi temel alıyor. Önünde 222 beygirlik bir elektrik motoru, arkasında ise 378 beygirlik bir elektrik motoruna yer verilen araç, toplamda 641 beygir güç üretiyor. Yüzde 10-80 arasını uygun yüksek hızlı şarj ile sadece 18 dakikada doldurabilen model, performanslı pist sürüşlerine özel frenler ile donatılmış ve 18-inç jantlar ile onları saran “slick” lastikler üzerinde yol alıyor. Elbette aerodinamik olarak da geliştirilen yarış aracı, daha hafif ancak dayanıklı polikarbonat camlar kullanıyor ve normal IONIQ 5 N’teki sanal ses çözümlerinden arındırılarak kendisine özel bir ses ile geliyor. Bir yarış aracı olduğundan “roll cage” sisteminin ve çok noktalı emniyet kemeri sisteminin eksik edilmediği model, yarışa uygun bir direksiyon ile geliyor. N1 yarış sınıfında mücadele edecek bilgisi verilen model, yarış dünyasının elektrikli geleceği için güzel bir örnek daha oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Hyundai IONIQ 5 N dünyada yılın performanslı otomobili seçilmişti. Bu konuda firmadan gelen resmi açıklama şöyle olmuştu: Hyundai’nin N Departmanı tarafından geliştirilerek elektrifikasyonda yeni bir boyut olarak dikkat çeken IONIQ 5 N, geleneksel yüksek performanslı otomobillerin sürüş dinamiklerini tamamen elektrikli bir modele taşımış oluyor.

Global olarak en saygın otomotiv ödüllerinden biri olarak kabul edilen World Car Of The Year (WCOTY) kapsamında, “Dünyada Yılın Performanslı Otomobili” seçilen IONIQ 5 N, böylelikle Hyundai’nin IONIQ 5 ve IONIQ 6 ile üst üste iki yıl aldığı bu önemli “Yılın Otomobili” serisini üçüncü bir zaferle taçlandırıyor.

Hyundai’nin son üç yıldaki dördüncü büyük “Dünya Otomobil Ödülleri” zaferi anlamına gelen bu birincilik, hem modellerin hem de markanın ne denli iddialı olduğunun da bir kanıtı olarak değerlendiriliyor. Olağanüstü yüksek performanslı teknolojisiyle EV rakiplerini geride bırakmaya devam eden IONIQ 5 N, segmentindeki lider ve ayrıcalıklı konumunu sağlamlaştırmış oluyor. Dünya Otomobil Ödülleri (WCOTY), 29 ülkeden 100 uluslararası jüri üyesinin oylarıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Finale kalan araçlar, zorlu test sürüşlerinin ardından en ince ayrıntısına kadar değerlendiriliyor ve oylama yöntemiyle kazanan model seçiliyor. IONIQ 5 N, 21.000 devre kadar çalışan iki adet elektrikli motora sahip.

En yeni nesil 84 kWh pil ile donatılan otomobil, yüksek enerji için motordaki iki kademeli invertör sayesinde 448 kW/609 PS ve 740 Nm tork (NGB devredeyken 478 kW/650 PS ve 770 Nm) güç sunuyor. Maksimum 260 km/saat hıza ulaşabilen model, 0-100 km/s hızlanmasını ise sadece 3,5 saniyede (NGB ile 3,4 saniye) tamamlıyor. Tamamen elektrikli aracın menzili ise 448 kilometre (WLTP).”

Hyundai IONIQ 5 eN1 Cup Car yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER