reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Nissan ve Mitsubishi bir elektrikli pickup ortaklığı kuruyor

Nissan ve Mitsubishi bir elektrikli pickup ortaklığı kuruyor. İki önemli marka bu aracı ilk olarak ABD pazarında sunacak.

Nissan ve Mitsubishi tarafından ortak olarak geliştirilecek ve üretilecek  bu bahsi geçen elektrikli pickup, yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak pickup pazarının çok büyük olduğu ABD pazarına özel kalacak. Direkt olarak Meksika’da üretileceği açıklanan ve bu açıdan fiyat konusunda iddialı olacağı düşünülen aracın, aynı zamanda “plug-in hybird” yani elektrik destekli bir versiyonu da sunulacak. 2027 sonrasında geleceği düşünülen yani henüz yakında olmayan model, ABD pazarında çok büyük satış rakamlarına ulaşabilir, oradaki zorlu rekabette çok önemli bir oyuncu olabilir. Nissan bu aralar başka üreticilerle de ortaklık çalışmaları yapıyor. Örneğin kısa süre önce resmi olarak duyurulduğu üzere Nissan ve Honda da bir araya geliyor. Bu bağlamda iki dev ileride karşımıza ortak bir elektrikli otomobil platformu çıkarabilir ve bu platformdan birçok bütçe dostu araç gelebilir. Elektrikli taraftaki satış ile üretim maliyetlerini düşürmek adına mantıklı görünen bu adım, henüz erken aşamada yer alıyor ancak çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiyat-performans oranları inanılmaz Çinli elektrikli araçlara karşı bu tarz bir ortaklığa büyük ihtiyaç duyan Japon devleri, ortak olarak donanım yanında yazılım tarafında da çalışmalar yapacaklarını belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı “uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var” açıklamasıyla ses getirmişti. Hemen her türetici gibi Honda da elektrikli tarafa ilgi duyuyor, o kategoriden para kazanmak adına çok satabileceği uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor.

Bunu açık olarak dile getiren firma, aktarıldığı kadarıyla 2026 yılında tamamen elektrikli bir sedan tanıtacak ve o araç yüksek ihtimalle Civic’in yerini alacak. Firmadan bu model sonrasında gelecek araç ise bir tamamen elektrikli bir SUV olacak. Daha düşük maliyetli ve daha hafif yeni nesil bataryalarla elektrikli araç fiyatlarını düşürmek için çalışan Honda şirketinin CEO’su Toshihiro Mibe, “Satış hacmini artırmak için daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var. Ortak geliştirilmiş olsa bile uygun fiyatlı bir elektrikli aracı pazara sunmak kolay değil ancak böyle bir model üzerinde kendi başımıza çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Mitsubishi ve Nissan haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu