reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Nissan, katı hal piline 2028 yılında geçiş yapacak

Büyük üreticilerden Nissan, katı hal piline 2028 yılında geçiş yapacak. Firma bu konuda şimdiden önemli üretim çalışmaları yapıyor.

Elektrikli otomobiller için şu an çok sayıda firma katı hal pili çalışmaları yapıyor. Lityum-iyon pillerden daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan katı hal pilleri, yüksek hızlı şarj ve aynı zamanda yüksek menzil vadediyor, elektrikli otomobil pazarını değiştirme potansiyeliyle büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. İşte bu alanda aktif olarak çalışan ve hatta katı hal pili üretmek için bir üretim deneme hattı kuran (Görselleri yukarıdaki galeride) Nissan, yapılan açıklamaya göre ilk katı hal pili temelli tamamen elektrikli aracını 2028 yılında pazara sunmayı hedefliyor. Bu arada firmanın “Gigacasting” yani dev pres makineleriyle üretim süreciyle araç maliyetlerini düşürmeyi hedeflediği ve bu konuda da çalışmalar yaptığı aktarılıyor. Bu süreçte en iyi ismin Tesla olduğu biliniyor, diğer firmalar da sürece dahil olmak adına önemli planlar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada eğer kaçırdıysanız Nissan ve Mitsubishi bir elektrikli pickup ortaklığı kuruyor. İki önemli marka bu aracı ilk olarak ABD pazarında sunacak. Direkt olarak Meksika’da üretileceği açıklanan ve bu açıdan fiyat konusunda iddialı olacağı düşünülen aracın, aynı zamanda “plug-in hybird” yani elektrik destekli bir versiyonu da sunulacak. 2027 sonrasında geleceği düşünülen yani henüz yakında olmayan model, ABD pazarında çok büyük satış rakamlarına ulaşabilir, oradaki zorlu rekabette çok önemli bir oyuncu olabilir.

Nissan bu aralar başka üreticilerle de ortaklık çalışmaları yapıyor. Örneğin kısa süre önce resmi olarak duyurulduğu üzere Nissan ve Honda da bir araya geliyor. Bu bağlamda iki dev ileride karşımıza ortak bir elektrikli otomobil platformu çıkarabilir ve bu platformdan birçok bütçe dostu araç gelebilir. Elektrikli taraftaki satış ile üretim maliyetlerini düşürmek adına mantıklı görünen bu adım, henüz erken aşamada yer alıyor ancak çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bekleniyor.

Nissan haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER