reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Notes LOG Görsel

Fotoğraf odaklı TikTok Notes belirli pazarlarda çıkışını yaptı

 - Güncelleme: 17 Nisan 2024 15:46

TikTok, bir süredir fotoğraf odaklı uygulama TikTok Photos ile gündeme geliyordu. Bu uygulama TikTok Notes olarak kullanıma çıktı.

Resmi internet sitesi burada yer alan TikTok Notes, şu an maalesef Türkiye dahil birçok pazarda kullanılamıyor. Bu konuda kademeli bir çıkış gerçekleştiren şirket, iOS için burada, Android içinse burada yer alan yeni uygulamasıyla ismin işaret ettiğinden farklı olarak özellikle fotoğraf paylaşımına odaklanıyor. Play Store üzerinde, “TikTok Notes insanların hayatları hakkında bilgilendirici fotoğraf ve metin içerikleri sunan, bireylerin seyahat ipuçlarını ya da günlük yemek tariflerini paylaştığı bir yaşam tarzı platformudur…” açıklaması geçilen uygulamaya, normal TikTok hesaplarıyla giriş yapılabiliyor ve paylaşılan fotoğraflara açıklama amaçlı notlar düşülebiliyor. Ana içerik akışında birden fazla içeriği tek seferde karşımıza getiren uygulama, aynı post içine çok sayıda fotoğraf konulmasına izin veriyor ve bir yorum / beğeni / favori altyapısı da taşıyor. TikTok’ta çok uzun zamandır video yanında fotoğraf paylaşılabiliyor ancak “Notes” uygulaması ile sadece fotoğrafa odaklanan yani videoyu bir kenara koyan eski Instagram’ın bir benzeri hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Popüler video platformu TikTok, bundan önce yeni ürünü TikTok LIVE Studio ile canlı yayın deneyimini bilgisayara taşıdığını duyurdu. Bu konuda firmadan yapılan resmi açıklamada ekstra olarak şunlara yer verilmişti: “TikTok hesabına sahip olan kullanıcılar, artık bilgisayarlarından canlı içerik üretebilecek ve paylaşabilecek. TikTok’un kullanıma sunduğu LIVE Studio, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara indirilebiliyor.

Bu yeni yazılım, TikTok hesabına sahip olan herkesin canlı yayınlarını bilgisayarlarından daha kolay ve özgün bir şekilde yapmasını sağlıyor. TikTok kullanıcıları, LIVE Studio’yu kullanarak aynı anda en fazla 10 sahneyi özelleştirebiliyor. Her sahne, farklı kaynaklardan video ve ses çekmeyi mümkün kılıyor. Bu da kullanıcılara Elgato capture kartı gibi cihazlardan veya Steam gibi programlardan alınan içerikleri canlı olarak platform üzerinde paylaşma olanağı tanıyor.

Kullanıcılar, Live Studio’nun sunduğu CANLI yayın ayarları bölümünde yayın başlıklarını, kapak fotoğraflarını ve etiketlerini düzenleyerek potansiyel izleyici kitlelerini genişletebiliyor. Ayrıca, Live Studio ile ses ve video ayarlarından canlı yayın verilerine kadar bir dizi detaylı bilgiye erişim sağlanabiliyor. Live Studio’da Multi-guest veya co-host özelliklerini kullanarak çoklu konuğun katılım sağlayabildiği interaktif yayınlar yapılabiliyor. Dahası yayın hedefi belirlemek, hem dikey hem de yatay yayın verebilmek, ücretsiz efektleri kullanmak da mümkün.

Canlı sohbet bölümü, izleyicilerden gelen yorumları, hediyeleri ve emojileri görüntüleme imkanı tanırken, kullanıcılara sohbetlerini filtreleme ve düzenleme seçenekleri sunuyor. Studio, etkileşimler için çeşitli araçlar sağlayarak içerik üreticilerine daha fazla yaratıcılık imkanı sunuyor. Bu güncelleme, platformun içerik üreticilerine sunduğu avantajları artırarak, canlı yayın deneyimini daha da zenginleştiriyor. Studio’nun detaylı kullanım kılavuzuna ulaşmak için TikTok’un buradaki resmi erişim başvurusu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. “

TikTok Notes yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu