reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 ile kayıp iPhone iPad ve Mac'ler için find my özelliği

Çalınan, kaybolan iPhone, iPad ve Mac’leri çevrim dışı bulma devri

iOS 13 ile beraber Find My iPhone sistemi tamamen değişiyor. Yeni sistemde tüm cihazlarınız çevrim dışı olsa dahi bulunabiliyor.

Yakın zamanda Apple kullanıcılarıyla buluşacak olan iOS 13, iPhone, iPad ve Mac sahipleri için çok kritik bir değişimle geliyor. Kullanıcılarının da bildiği üzere Apple’ın kayıp ve çalınan telefonları için geliştirdiği “iPhone’u Buluygulaması telefonlarla beraber geliyor. Bu uygulama ile bağlı tüm cihazlarınızın yerini tespit edebiliyorsunuz. Ancak kritik bir detay burada devreye giriyor. Sistemin cihazınızın yerini bulabilmesi için cihazın Wi-Fi ya da hücresel internet bağlantısı kurmuş olması, yani çevrim içi olması gerekiyor. Telefonlarda bu çok bir sıkıntı yaratmasa da çalınan Mac’ler ve iPad’ler için bu bir soruna dönüşüyor. iOS 13 ise bu sorunu çözüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13, çevrim dışı da olsa iPhone, iPad ve Mac’leri buluyor

Yeni işletim sistemiyle “Find My iPhone” uygulamasının adı değişiyor ve “Find My” (Bul) oluyor. iOS 13’ün yanı sıra macOS Catalina’da da değişen sistem Find My Friends‘le uygulamayı birleştiriyor. Peki sistem çevrim içi nasıl çalışıyor? Burada aslında devreye diğer Apple kullanıcıları giriyor. Wi-Fi ya da hücresel veriye bağlı olmayan cihazlar diğer kullanıcılar tarafından tespit edilebiliyor. Cihazınızın kayıp olduğunu belirttiğinizde yakınlardaki Apple kullanıcısının cihazı, Bluetooth yardımıyla kayıp cihazın yakınlarındaysa size bildirim geliyor. Tabii ki yakınlardaki kullanıcı tamamen anonim olarak kalıyor. Böylelikle herkesin mahremiyeti de korunmuş oluyor. Elbette sistemin çalışması için cihazınızın açık olması şart.

İlginizi çekebilir

iOS 13 için koyu arayüz tanıtımı