reklamı kapat

POPÜLER

Canon G1 X Mark II

Canon G1 X Mark II nihayet duyuruldu

Yaklaşık iki yıl önce ofisimizde ağırladığımız Canon PowerShot G1 X, kaliteli fotoğraf ve video çekimiyle bizden tam puan almayı başarmıştı. Detaylı ve canlı fotoğraflar sunması açısından profesyonel fotoğraf tutkunlarının DSLR’larıyla birlikte yanında taşımak istediği kompakt bir fotoğraf makine olan PowerShot G1 X, iki yıllık sürenin ardından yeni modeliyle nihayet karşımıza çıktı.

Canon G1 X Mark II
PowerShot G1 X, fotoğraf ve video konusunda gönlümüze girse de bir kompakt fotoğraf makinesinden beklenen ağırlığın üstünde olması sebebiyle bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. PowerShot G1 X’in ağırlığı 534 gram idi. Canon’un yeni makinesi G1 X Mark II’te bu ağırlık 19 gram daha artarak 553 grama çıkmış. Makinenin boyutu 116 x 74 x 66 mm. Serinin bir önceki modeli 116,7 x 80,5 x 64,7 mm boyutlarındaydı. Daha önceki makinede olduğu gibi kaliteden ödün vermek istemeyen kullanıcıları hedef alan G1 X Mark II’de  bir önceki modelin eksikleri arasında yer alan vizör yer almıyor. Canon, vizör ile çekim yapmayı seven kullanıcılar için opsiyonel olarak Canon EVF-DC1 isimli elektronik vizör desteği sunuyor. Canon PowerShot G1 X’te diyafram aralık değeri F2.8-5.8 idi. Bu değer yeni makinede F2.0 – F3.9. G1 X Mark II’nin F2.0 maksimum diyafram açıklığına sahip olması düşük ışık koşullarında PowerShot G1 X’e kıyasla daha başarılı sonuçlar alacağı anlamına geliyor.

Canon G1 X Mark II
13 megapiksel (G1 X’te 14,3 megapiksel vardı) 18.7 x 14 mm boyutlarında CMOS sensör ve DIGIC 6 işlemci (G1 X’te DIGIC 5 işlemci mevcuttu) kullanan makinede 100-12800 ISO aralık değeri, 5 kat optik (G1 X’te 4 kat optik zoom vardı) yakınlaştırma yapabilen 24–120 mm lens ve çekilen fotoğrafları ve kaydedilen 24fps’de kaydedilen videoları görmek için 1,04 milyon nokta 3 inç kapasitif TFT LCD dokunmatik ekran bulunuyor. PowerShot G1 X’te dokunmatik ekranın yer almadığını ve 920 bin noktalı 3 inç ekran kullandığını araya not düşelim. Bu arada Canon, yeni makinesinde yer alan DIGIC 6 işlemcisi sayesinde çekim sırasında kaydedilen gecikme süresinin yüzde 56 oranında azaldığını söylüyor. Wi-Fi ve NFC bağlantı özellikleriyle PowerShot G1 X’ten ayrılan G1 X Mark II, bu sayede akıllı telefon/tabletlere kablosuz olarak fotoğraf aktarımı yapabiliyor; makine bunun yanında kullanıcıların akıllı telefonlarını veya tabletlerini uzaktan kumanda gibi kullanabilmesine de olanak sağlıyor. Nisan ayında tüketicilerle buluşacak olan Canon G1 X Mark II’in yurt dışındaki fiyatı ise 799 dolar.
Canon G1 X Mark II