reklamı kapat

POPÜLER

Canon IXUS 230 HS incelemesi

Fotoğraf makinesinde boyutlar küçüldükçe kalite de düşecek diye bir kural yok. Canon IXUS 230 HS bunun ispatı niteliğinde bir cihaz. Canlı renkli, ince ve sağlam kasa, HS’nin getirdiği yüksek hız ve yüksek hassasiyetle birleşince ortaya sıradan kompakt makinelerden bir gömlek daha üstün bir makine çıkmış. Üstelik yine kompakt makinelerden beklenmeyecek şekilde gece çekimlerinde ve hareketli çekimlerde de oldukça iyi iş çıkarıyor. IXUS 230 HS’nin metal alaşımlı kasasının üst kısmında açma-kapama düğmesi ile deklanşör bulunuyor. Sağ yana ise otomatik ve manuel mod arasında geçiş yapmayı sağlayan düğme ve menü düğmesi ile mini-USB ve mini-HDMI bağlantı noktaları yerleştirilmiş. Arka yüzdeki 3 inç büyüklüğündeki dokunmatik olmayan LCD ekranın sağ yanında menü çemberi, oynatma düğmesi ve video kayıt düğmesi yer alıyor. Gövdesinde 8x optik zoom yapabilen bir lens bulundurmasına rağmen IXUS 230 HS segmentinin en ince makinelerinden biri.

GÖREVE HAZIR
Fotoğraf çekmek anı yakalamakla eş değer olduğundan hız da oldukça önemli. Canon bu anlamda IXUS 230 HS’nin üzerinde fazlaca durmuş görünüyor. 2 saniyeden daha kısa bir sürede makineyi açıp fotoğraf çekebiliyorsunuz. Seri çekim modunda ise çekimler arasında yaklaşık yarım saniye bekliyorsunuz. Odaklamanın da bir hayli hızlı olması sayesinde bir şeyleri kaçırmak neredeyse imkansız. Canon’un DIGIC 4 görüntü işlemcisinin bu hızda payı var elbette. Makinenin Akıllı IS özelliğinden de söz etmek gerek. Otomatik olarak mod değiştiren Akıllı IS, bulanıklığı önlüyor, daha keskin fotoğraf ve videolar elde etmenizi sağlıyor. Akıllı Otomatik ayarındayken çekim yapmak için makineyi doğrultup deklanşöre basmak yeterli oluyor. Bu özellik, sahneyi tespit edip, en kaliteli fotoğrafın elde edileceği modla çekim yapıyor. Yok ben makineyi bırakmam kendim ayar yapmalıyım derseniz, her türlü değeri bizzat ayarlayabileceğiniz moddan tutun da balık gözü, minyatür, oyuncak kamera gibi birçok mod arasından seçim yapabiliyorsunuz. Yüksek Hızlı Flaş modunda saniyede 8,7 kare fotoğraf kaydedebiliyor, Süper Yavaş Çekim Film modunda gerçek hızın 8’de 1’i yavaşlıkta video kaydı yapabiliyorsunuz.

GECELER ONDAN SORULUR
Hakkını vermek lazım, makineyle çekilen fotoğrafların renkleri canlı, keskinliği ve parlaklığı gayet iyi. ISO 800 değerinde bile kumlanma rahatsız etmiyor. Bir kompakt makine için bu oldukça büyük bir başarı. Çözünürlüğün 12 megapiksel olması ve HS teknolojisi kumlanma sorununun oldukça az olmasında önemli role sahip. ISO kalitesi, karanlık ortamlardaki çekimlerde de kendini belli ediyor. Canon IXUS 230 HS Full HD video kaydı yapabiliyor. Hem de birçok kompakt ve DSLR makineden de daha iyi bir şekilde. Video kaydı esnasında zoom ve odaklama kullanılabiliyor. Fiyatının ortalama kompakt fotoğraf makinelerinin üzerinde olduğu bir gerçek ama 230 HS’nin IXUS serisi bir makine olduğunu unutmamak gerek. Boyutları, hızı, çekim kalitesi ve kullanım kolaylığı onu gönül rahatlığıyla tavsiye etmemiz için yeterli.