reklamı kapat

POPÜLER

Canon’dan DSLR tutkunlarının rüyalarına girecek EOS-1D X

Canon, EOS-1D serisinin neredeyse baştan yaratılmış en yeni modeli EOS-1D X‘i DSLR fotoğraf makinesi tutkunlarının beğenisine sundu. Canon’un ürün gamında EOS-1Ds Mark III ve EOS-1D Mark IV modellerinin yerini alacak olan EOS-1D X, 18 megapiksellik tam çerçeve (full-frame) Canon sensöre sahip ve ikili DIGIC 5+ görüntü işlemcisi kullanıyor.

EOS-1D X
Yeni EOS-1D X’in üzerinde üç adet DIGIC görüntü işlemcisi bulunuyor. İkili DIGIC 5+ işlemci, DIGIC 4 işlemcilere göre 17 kat daha fazla işlem gücüne sahipken üçüncü işlemci olan DIGIC 4 ise ölçümlemeye ve AF kontrolüne yarıyor. DIGIC 5+ işlemci, yeni geliştirilen yüksek performanslı 18 megapiksellik lens ile daha hızlı seri çekimler yapmaya izin veriyor. Aynı zamanda da daha önceki EOS-D1 modellerine göre görüntüleri çok daha hızlı işleyebiliyor. EOS-1D X’in ISO değerleri standart olarak 100 ile 51.200 arasında. Ancak manzara ve stüdyo çekimlerinde bu değer 50’ye kadar indirilebiliyor. Tam tersi şekilde emniyet, kamu ve adli tıp gibi alanlarda kullanım için de ISO değeri 102.400 ve 204.800’e kadar çıkarılabiliyor.
EOS-1D X
Canon EOS-D1 X üzerinde yer alan 61 noktalı yüksek yoğunluklu AF, Canon’un şimdiye kadarki en gelişmiş DSLR AF sistemi olma özelliği taşıyor. Tüm AF seçeneklerine, menü içindeki kendine özel sekmeler sayesinde kolaylıkla erişelibiliyor. Geliştirilen EOS iTR AF teknolojisi de renk bilgilerine göre standart AF’nin yanında yüz takibi ve tanıma yapabiliyor. Bu sayede hareketli aktiviteler ve spor müsabakaları gibi ortamlarda istenen kişilere odaklanmak daha kolaylaşıyor. Yeni makine DSLR dünyasındaki hız sınırlarını da zorluyor. Super Highs Speed modunda makineyle 14 fps hızla 18 megapiksel çözünürlükte fotoğraflar çekmek mükün hale geliyor. One Shot AF veya AI Servo AF açıkken de 12 fps hızla RAW, JPEG VEYA RAW+JPEG fotoğraflar çekilebiliyor.
EOS-1D X
EOS-1D X, film işiyle ilgilenenlerin de seveceği türden video özellikleriyle donatılmış bir model. Düzenlemeye uygun ALL-i ve daha iyi sıkıştırma için de IPS görüntü formatlarını sunan makine bu anlamda oldukça kullanıcı dostu. Yapılan görüntü kayıtları üzerine iki farklı metodla zaman kodları yerleştirebilen makine bu sayede montaj masasında da işleri kolaylaştırıyor. Video kaydı 1920×1080 (24, 25, 30p), 720p (50, 60p) veya SD (50, 60p) çözünürlükte de yapılabiliyor.
EOS-1D X
EOS-1D X’in serisindeki diğer makinelerden bir diğer farkı ise tasarımı ve konumları değişmiş düğmeler. Yeni tasarım, daha kolay erişim ve konfor sağlamayı amaçlıyor. Kadrajdaki görünütüyü LCD ekrandan veya vizörden görmeyi sağlayan Live View düğmesi, sağ el başparmağının hemen üst kısmında konumlanıyor. Tek elle kontrolü etkin hale getiren teker de yine sağ tarafta yer alıyor. Bu teker, makine yatay tutulduğunda da yine başparmakla kolayca erişilebilecek konumda kalıyor. Çift kart slotuna sahip olan EOS-1D X, bu sayede iki adet CF hafıza kartı kullanabiliyor. Dahili LAN bağlantısı bulunan makine gigabit hızındaki bu bağlantı noktası sayesinde fotoğrafçıların ultra hızlı veri transferi yapmasına imkan sağlıyor. Haricen kullanılabilen Wi-Fi dongle’ı da bu işi kablosuz olarak yapabilmeyi sağlıyor. Konum bilgilerini elde etmek için makineye haricen GPS alıcısı takılabiliyor.

Mart 2012’de piyasaya çıkacak olan makine, yalnız gövde olarak tahmini 6.800 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Wi-Fi dongle’ının fiyatının 600 dolar, GPS alıcısının fiyatının ise 300 dolar civarında olması bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Canon’dan DSLR tutkunlarının rüyalarına girecek EOS-1D X” için bir cevap

  1. minikbalina dedi ki:

    yaw yazı çok eyi süper de, yazıda anlatılan kısımlar beraberindeki görselle eşleşse çok daha güzel olacakmış. ne bileyim, mesela son paragraf 3-4 önceki görsel ile daha bir güzel açıklanıyor felan gibi…