reklamı kapat

POPÜLER

CERN’de ilk kez bir kadın yönetici

CERN’de bu zamana kadar birçok farklı pozisyonda görev alan Fabiola Gianotti, CERN tarihinde bir ilke imza attı. Geçmişi önemli başarılarla dolu olan Gianotti, CERN’de yönetici pozisyonuna gelen ilk kadın fizikçi oldu.

Gianotti daha önce Higgs bozonu bulma amacıyla çalışmalar yürüten iki ekipten biri olan ATLAS‘ta görev alıyordu. Ekibin yalnızca yüzde 20’lik kısmının kadın olmasından ötürü Fabiola Gianotti kısa süre içerisinde basının da ilgisini çekti ve eğlenceli kişiliğiyle de ön plana çıktı. Sunumlarında Comic Sans yazı tipini kullanmasıyla internette de popülerliğe kavuştu. Geçtiğimiz yıl 1 Nisan’da CERN üzerinden yapılan duyuruda bundan böyle tüm dökümanların Comic Sans yazı tipiyle yazılacağı belirtildi. Yapılan bu şakada Fabiola Gianotti’nin bu yazı tipiyle büyük bir başarı yakaladığı eğlenceli bir dille ifade edildi.

Parçacık fizikçisi Gianotti’nin babası emekli bir jeolog, annesi ise hayatını müzik ve sanata adamış. 1962’de dünyaya gelen Fabiola Gianotti’nin bilim, sanat, bale ve yemek pişirme konularına ilgi duyduğu belirtiliyor. CERN’de 5 yıl süreyle genel yönetici konumunda bulunan Rolf Heuer’in yerine gelen 55 yaşındaki Fabiola Gianotti’nin bundan sonra çok daha iyi yerlere gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.