reklamı kapat

POPÜLER

nobel fizik ödülü

Nobel Fizik Ödülü’ne 55 yıl aradan sonra kadın dokunuşu

Bu senenin Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu. Üç kişinin kazandığı ödül, 55 yıl aradan sonra bir kadın ismiyle de anılacak.

Dünyanın en önemli bilim ödüllerinden birisi Nobel Fizik Ödülleri kazananları açıklandı. Bu sene üç kişinin ismiyle anılacak ödülün kazananları arasında 55 yıl sonra bir kadın da bulunuyor. Lazer fiziği üzerine yaptıkları buluşları sebebiyle ödül kazanan üç isimse Donna Strickland, Gerard Mourou ve Arthur Ashkin. Ödülle birlikte verilen yaklaşık 1 milyar dolar da bu üç fizikçi arasında paylaştırılacak. Strickland, Maria Goeppert-Mayer ve ünlü fizikçi Marie Curie ile birlikte bu ödülün üçüncü kadın sahibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Soldan sağa sırasıyla Ashkin, Mourou ve Strickland

“Üç kadın isimden biri olduğum için mutluyum”

Lazer fiziği üzerine yapılan çalışmalar, minyatür aletlerin ortaya çıkarılması için ışığın kullanılmasını kapsıyor. Kazanan isimlerden Ashkin’in “optik cımbız” ismini verdiği buluşu, mikroskobik canlılar üzerinde oynanabilmesini sağlıyor. Strickland ve Mourou’nun ortak çalışmaları ise yüksek yoğunluklu aşırı kısa optik darbelerin geliştirilmesi ile alakalı bir metodu içeriyor. Ödülün kadın kazananı Strickland, 55 yıl aradan sonra ödülü alan ilk kadın olmasına ilişkin konuşurken kadın fizikçilerin daha çok onurlandırılmasını istiyor. O kadınlar arasında olmuş olmanın kendisini oldukça mutlu ettiğini söyleyen Strickland, kadın fizikçilerin çalışmaları adına da oldukça ümitli. Ödülün 55 yıl aradan sonra bir kadın kazananı olması, sosyal medyadan da olumlu tepkiler almaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Drone üreticisi DJI’ın yeni genel merkezi için bilim kurgu filmlerini aratmayan tanıtım videosu