reklamı kapat

POPÜLER

sahibinden.com

Rekabet Kurumu’dan sahibinden.com’a dev ceza

İnternet üzerinden alışveriş denildiğinde akla gelen ilk platformlardan biri olan sahibinden.com Rekabet Kurumu‘nun kestiği 10,6 milyon TL‘lik cezayla karşı karşıya kalmış durumda. Peki bu kararın sebebi ne?

Bir süredir Sahibinden.com hakkında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediği hakkında önemli bir soruşturma yürütülüyordu. Bu soruşmanın sonucunda siteye tam 10,6 milyon TL’lik ceza kesildi. Konuyla ilgili açıklama Rekabet Kurumu’ndan geldi. Resmi ismi Sahibinden Bilgi Teknolojileri olan firma hakkında yapılan araştırmanın kapsamı açıklandı. Sitenin vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet yasasını ihlal edip etmediği araştırılıyordu. Yapılan resmi açıklamada şu sözlere yer verildi:

“01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi. Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye 10.680.425,98 TL idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile karar alındı. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bu karar için itiraz yolu henüz kapalı değil. Yapılan resmi açıklamanın sonunda gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerine itiraz edilebileceği ibaresi yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Instagram’dan YouTube rakip yeni uygulama: IGTV