reklamı kapat

POPÜLER

CES 2022 Omicron

CES 2022 fuarı Omicron varyantı nedeniyle erken bitecek

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES, bu yıl da koronavirüs salgınından etkileniyor. CES 2022 fuarı Omicron varyantı nedeniyle erken bitiyor.

Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), Omicron varyantının oluşturduğu büyük riske rağmen iptal edilmedi. Ancak bir erteleme kararı alınmak zorunda kalındı. Normalde 5 Ocak – 8 Ocak tarihleri arasında açık kalması hedeflenen CES 2022 fuarı, kapılarını 7 Ocak tarihinde yani normalden 1 gün önce kapatacak.

Omicron nedeniyle CES’e daha önce katılacağını aktaran birçok firma bu kararından vazgeçti. Yapılan resmî açıklamalar ile BMW, Mercedes-Benz, General Motors, Microsoft, Intel, Google Lenovo, Hisense, T-Mobile, AT&T, Amazon, Meta, Waymo ve fazlası birçok firma fuardan çekilme kararı aldı. Bu firmalar fuar alanındaki fiziksel varlıklarını iptal etti, duyurularını direkt olarak sanal ortama çekti.

Peki Omicron varyantı nedir? Paylaşılan bir açıklamaya göre Omicron varyantı Afrika’dan geldiği bilinen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsü. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kaygı uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant konumunda.  Daha önce Avrupa, Asya ve Avustralya’da da çeşitli şehirler ve ülkelerde ortaya çıkan Omicron varyantı, maalesef Türkiye’de de tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) varyant için “Omicron’un küresel düzeyde daha fazla yayılma potansiyeli yüksektir” açıklamasını yaptı. DSÖ’nün yayınladığı bilgilendirme metninde, Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan farklı bir varyant olduğunun altı çizilerek, bağışıklık sisteminden kaçma ve yüksek seviyede bulaşıcı olabilme potansiyelinin endişe verici olduğu aktarıldı.

İlginizi Çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi

İLGİLİ HABERLER