reklamı kapat

POPÜLER

Android 12 Xiaomi MIUI 13

Android 12 temelli MIUI 13 alacak ilk Xiaomi ve Redmi telefonlar

 - Güncelleme: 01 Ocak 2022 13:06

Android 12 temelli MIUI 13 arayüzü alacak, resmi olarak açıklaması yapılan ilk Xiaomi ve Redmi akıllı telefon modelleri bir arada.

“Hızlı ve stabil” mottosuyla lanse edilen Android 12 üzerine kurulan MIUI 13 arayüz güncellemesini Xiaomi ve Redmi akıllı telefon modelleri global olarak 2022’nin ilk çeyreği içerisinde almaya başlayacak. Güncellemenin verileceği ilk telefonlar ise resmî açıklamaya göre şunlar olacak:

“Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i, Mi 11X Pro, Mi 11X, Xiaomi Pad 5 (Tablet), Redmi 10, Redmi 10 Prime, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Xiaomi 11 Lite NE, Redmi Note 8 (2021), Xiaomi 11T Pro, Xiaomi 11T, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10 Pro Max, Redmi Note 10, Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite ve Redmi Note 10 JE”

Bu liste güncellemenin verileceği tüm telefonları göstermiyor. İleride Xiaomi ve Redmi imzalı başka telefonlara da güncelleme verilecek. Yeni telefonlar ise zaten kutularından direkt olarak Android 12 + MIUI 13 arayüzü ile çıkacaklar.

Yukarıda listelenen telefonların Türkiye pazarında satılanları da güncellemeyi yüksek ihtimalle 2022’nin ilk çeyreği bitmeden almış olacaklar. Ancak bunun kesin olmadığını belirtelim çünkü konuda Xiaomi Türkiye’den net bir açıklama gelmiyor. Peki Android 12 temelli MIUI 13 arayüz ne tarz yenilikler getiriyor? Bu konuda yapılan resmî açıklama şöyle:

“MIUI 13, hızlı ve kararlı bir yazılım deneyimi sunuyor ve artık akıllı telefonların ve tabletlerin ötesinde akıllı saatler, hoparlörler ve TV’ler gibi AIoT cihazlarına da genişletiliyor ve bağlantı yeteneklerini iyileştiriyor.

Kararlılığı yaklaşık yüzde 52 oranında artırılan MIUI 13, genel olarak temel işlevleri geliştirmeye odaklanıyor. Yeni sistem, Xiaomi tarafından geliştirilen Odaklanmış Algoritmalar (Focused Algorithms), Atomize Bellek (Atomized Memory) ve Akıcı Depolama (Liquid Storage) gibi özelliklerle, yoğun kullanım sırasında çekirdek uygulamalar için bilgi işlem yeteneklerini optimize etmeye odaklanıyor.

MIUI 13, Atomize Bellek ve Akıcı Depolama teknolojileriyle 36 aylık süre boyunca cihazın okuma ve yazma yeteneklerinin yüzde 5 oranında bozulmasını önlüyor ve azaltıyor. Bu, cihazların ömrünün uzamasını sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 yılının 3. çeyreği itibarıyla Xiaomi‘nin IoT platformuna bağlı cihaz sayısı 400 milyonu aştı. MIUI 13, akıllı donanım portföyüyle sektöre öncülük ederken akıllı cihazlar arasında daha bağlantılı bir deneyim elde edilmesine yardımcı olacak Mi Smart Hub’ın beta sürümüyle birlikte geliyor.

Mi Smart Hub, kullanıcıların müzik, ekran ve hatta uygulamalar gibi içerikleri birden fazla cihazda sorunsuz bir şekilde paylaşmalarına ve basit bir hareketle yakındaki cihazları bulabilmelerine olanak tanıyor.

MIUI 13, bağlantının yanı sıra daha fazla kişiselleştirme için önemli özellikler içeriyor. Yeni pencere öğeleri, dinamik duvar kağıtları ve daha fazlasıyla benzersiz bir işletim sistemi deneyimi sunuyor.”

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu P50 Pocket

İLGİLİ HABERLER