reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT LOG Tasarım

ChatGPT, DDoS saldırısı nedeniyle bir süre kullanılamaz hale geldi

Son dönemin en önemli servislerinden olan ChatGPT, dün DDoS saldırısı nedeniyle bir süre kullanılamaz hale geldi.

ChatGPT, dün yaklaşık 90 dakika boyunca kullanılmaz hale geldi. Bu konuda güncel bir açıklama yapan geliştirici firma OpenAI, bu kesintinin sunucularına gelen anormal seviyede yüksek bir trafikten kaynaklandığını belirtti, bunun da temelde bir DDoS saldırısı olduğu belirtildi. Bilmeyenler için DDoS yani Distributed Denial-of-Service, internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırı türü olarak uzun yıllardır hayatımızda yer alıyor. ChatGPT’ye yönelik bu trafik saldırısı nedeniyle platformun API’ı da bozuldu, bu nedenle platformu kullanan diğer hizmetlerde de 90 dakika boyunca büyük aksaklıklar yaşandı. OpenAI, geçtiğiniz günlerde ilk geliştirici konferansını düzenledi ve etkinlikte birçok önemli duyuruya imza attı. Burada ilk olarak önemli bir sayı verildi, şirketin ana ürünü olan ChatGPT’nin haftalık 100 milyon kullanıcıya ulaştığı duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkinlik kapsamında en çok dikkat çeken yenilik ise özel GPT oluşturma sistemi oldu. Bu sistem sayesinde Plus ve Enterprise aboneleri, kendi amaçları / istekleri doğrultusunda özel GPT’ler oluşturabilecek. ChatGPT’ye şu an GPT-4 ile güç veren firma, GPT Builder ile oluşturulan özelleştirilmiş GPT’lerin başkalarına satılmasına da imkan tanıyacak.

Bunun için başkalarının GPT’lerinin görülebileceği dijital bir market oluşturan (Bu ay sonunda devreye alınacak) firma, bu sayede hem kendisine hem de geliştiricilere yeni bir gelir kapısı açacak. Etkinlik kapsamında aynı zamanda ileride ChatGPT için kullanılacak “GPT-4 Turbo” modeli de resmi olarak duyuruldu.

ChatGPT haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu