reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI, kendi “YZ” çiplerini üretmek istiyor

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firması, bugün ortaya çıkan bir habere kendi yapay zeka çiplerini / işlemcilerini üretmek istiyor.

OpenAI, Reuters’in özel haberine göre şu an kendi yapay zeka çiplerini üretmeyi araştırıyor ve bu konuda ciddi bir adım atabilmek adına potansiyel bir şirket satın alımını dahi masada tutuyor. Yapay zeka çiplerine yönelik ihtiyacı sürekli olarak artacağından geleceğini garanti altına almak istiyor gibi görünen OpenAI, aktarıldığı kadarıyla henüz bu konuda nihai kararı vermiş değil. Bu süreçte alanın lideri Nvidia ile ortaklık kurması da ihtimaller dahilinde olan OpenAI, Microsoft’tan çok büyük yatırım alıyor, Microsoft’un da bir süredir kendi yapay zeka çiplerini geliştirdiği yönünde bilgiler geliyor. Firma donanım odaklı başka planlar da yapıyor. Örneğin Apple’ın eski efsane tasarımcısı Jony Ive ve OpenAI’ın CEO’su Sam Altman geçtiğimiz hafta bir yapay zeka odaklı donanım projesi ile gündeme gelmişti. Bu projenin arkasında halen tam olarak neyin yer aldığı bilinmiyor ancak Financial Times ikilinin yapay zekanın iPhone’u olarak nitelendirilen bir cihaz geliştirdiğini iddia ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ürün için SoftBank CEO’su Masayoshi Son’ın da Ive ile Altman arasındaki görüşmelere dahil olduğu bildiriliyor, üçlünün 1 milyar dolarlık bir girişim kuracağı söyleniyor. Financial Times göre son iki yılın en önemli teknoloji kişiliklerinden olan Sam Altman, Ive’ın sahibi olduğu tasarım şirketi LoveFrom’un OpenAI’ın ilk tüketici cihazının geliştirilmesine yardımcı olmasını istiyor. Kaynak, Altman ve Ive’ın San Francisco’daki tasarım stüdyosunda OpenAI teknolojilerine dayalı bir tüketici ürününün neye benzeyeceği konusunda beyin fırtınası seansları düzenlediklerini söylüyor. Aktarıldığı kadarıyla ikili, yapay zeka ile etkileşim için daha doğal ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi yaratmayı ve pazarda iPhone’un telefon pazarında gerçekleştirdiğine benzer bir devrim yapmayı umuyor.

OpenAI planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER