reklamı kapat

POPÜLER

Chery TIGGO ekstra vergi

Chery Türkiye Başkanı getirilen ekstra vergi hakkında konuştu

 - Güncelleme: 10 Haziran 2024 15:34

Chery Türkiye Başkanı, Türkiye’ye Çin’den getirilen tüm araçları kapsama alan ekstra vergi hamlesi hakkında ilk defa konuştu.

Türkiye’de artık sadece elektrikli modeller değil, Çin’den Türkiye’ye getirilen tüm araçlardan ekstra vergi alınacak. Halihazırda elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık vergi, atılan adım kapsamında tüm yakıt tiplerindeki araçlara genişletiliyor. Bununla birlikte düzenleme ile en düşük gümrük vergisi de 7 bin dolar olarak belirlenmiş durumda. Alınan bu karar nedeniyle Çin’den getirilecek birçok araç çok daha pahalı hale gelecek. Çünkü artık Çin’den gelen araçlardan toplam yüzde 50 vergi (yüzde 10 gümrük vergisi ve yüzde 40 ek vergi) alınacak, üstüne bir de ÖTV ile KDV eklenecek. İşte bu konuda Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo bir açıklamada bulundu. Ekonomim’den yer alan habere göre Fenghuo, “Hükümetin vergi düzenlemesi kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durumu göz önüne aldığımızda; bir taraftan yapılan değişikliklere uyum sağlamak için çalışırken diğer taraftan da ilgili bakanlıklarla beraber Türkiye’de fabrika inşasının ve Türkiye’de üretimin fizibilite analizine yoğun bir şekilde çalışıyoruz. En kısa sürede Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek için çaba içerisindeyiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de yatırım planlayan MG’nin Türkiye temsilcisi Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “MG yönetimi, Avrupa’daki gelişimini devam ettirmek üzere Avrupa’da üretim tesisleri kuracaklarını resmen paylaşmışlardı. Biz Doğan Trend olarak, Avrupa’da planlanan tesislerin ilki Türkiye’de olsun diye çalışıyoruz. MG ile geçen hafta niyet mektubu imzalama aşamasına geldik. Ancak net bir şekilde bilinmelidir ki yatırım karar alınması uzun bir süreçtir ve temennilerin ötesinde kati konuşmak doğru değildir. Şimdi ana önceliğimiz üretim çalışmalarını hızlandırmak.” Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş da şu açıklamayı yaptı: “İlgili haberi Skyworth Grubu ile de değerlendirdik hem Türkiye’deki vergi politikası hem de Avrupa’daki olası gümrük vergisi değişikliklerini de göz önünde bulundurarak bakanlık seviyesinde görüşmelerimize devam ediyoruz.”

Çinli araçlara uygulanan ekstra vergi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli