reklamı kapat

POPÜLER

CIA yapay zeka

CIA’in insan casusların yetersizliğini yapay zeka ile kapatma hamlesi

Eski tip casusluk günümüz teknolojisinde artık ne yazık ki pek “iş yapmıyor”. CIA, insan casusları yapay zeka ile değiştirmeye hazırlanıyor.

James Bond’un havalı olduğu yıllar, teknoloji ile nostaljinin derinliklerine doğru yavaş yavaş gömülüyor. Çünkü artık devletler de casusluk konusunda teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor. CIA teknolojik gelişmeler bölümü müdür yardımcısı Dawn Meyerriecks, istihbarat servisinin yeni bir vizyon oturttuğunu açıkladı. Açıklamaya göre istihbarat servisinin yeni düşmanı yabancı ajanlar değil makinelerin kendisi. CNN‘e yapılan açıklamada Meyerriecks, diğer ülkelerin yıllardır düşman casusları takip edebilmek için yapay zekadan yararlandığını kaydediyor. Meyerriecks aynı zamanda CIA casuslarının teknoloji, dijital takip ve sosyal medya çağında gizli bir kimlikle var olma konusunda ciddi sıkıntılar çektiğini ve modern dünyanın artık insan casuslar için uygun olmadığını kaydediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka teknolojilerini ilerletme

Amerika’nın en eski istihbarat servisinin yakın zamanda pes etmeye ise niyeti yok. Casusları gizli kimlikle dünyanın dört bir yanına bilgi toplamak için göndermek yerine bilgisayarlarla daha etkili bir sistem kurmaya çalıştıkları belirtiliyor. Açıklamada istihbarat servisinin insan yerine bilgisayar kullanma çabasının 30 yıldır devam ettiği kaydediliyor. 1984 tarihli devlet belgelerinde “AI Steering Group” (Yapay zeka idare grubu) tanımı bulunuyor. Söz konusu grup, istihbarat servisine yapay zeka teknolojileri konusundaki araştırma ve geliştirmeleri aylık olarak raporlamakla görevli.

Günümüz casuslarının en temel görevi geçmişte de olduğu gibi “görünmez” olmak. Ancak geçmişte bu sahte belgelerle rahatlıkla halledilirken şimdilerde yüz tanıma teknolojisiyle donatılmış kameralar içinde görünmez olmak çok da kolay olmuyor. Meyerriecks’e göre en az 30 ülkede bu teknolojiye sahip kameralar bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre Amerikan istihbarat servisinin son altı ayda 140 yeni yapay zeka projesi yakın takibe aldığı ekleniyor.