reklamı kapat

POPÜLER

Çimleri altı kat daha hızlı büyüten teknoloji

Sony çimleri altı kat daha hızlı büyütmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Bu LED ışık sistem Brighturf olarak adlandırıldı. Peki bu teknolojinin kullanım alanları nereler olacak?

Çimleri hızlı büyüten bu sistem gündelik hayatta işleri kolaylaştıracak bir teknoloji değil. Aksine bahçeli ev sahipleri çimlerin olabildiğince yavaş uzamasını tercih ediyor çünkü aksi halde bahçeyi düzene sokmak için ekstra zaman ayırmak gerekiyor. Ancak elbette Sony‘nin geliştirdiği bu teknolojinin kullanılabilecek alanlar var.

Çimler üzerinde gerçekleştirilen birçok spor müsabakası bulunuyor. Bunların arasında futbol, beyzbol, golf, kriket, rugby, atletizm ve at yarışını sayabiliriz. Tüm bu müsabakalardan önce alandaki çimlerin mükemmel olması gerekiyor. Maçın son bulmasıyla birlikte her şey tekrardan darmaduman oluyor. Bir sonraki mücadeleye kadar buradaki çimlerin eksi haline döndürülmesi gerekiyor. Sony’nin Brighturf teknolojisi işte tam olarak bu noktada devreye giriyor.

LED ışık ile oluşturulan bu sistemde kırmızı ve mavi renk kullanılıyor. LED ışıkların çim alanın 1,5 metre üzerine yerleştirilmesi gerekiyor. Daha önce de birçok çim yetiştirici sistem geliştirilmişti ancak bunlar genelikle halojen sistem kullanıyordu. Sony çim büyütme çalışmalarını ilk defa LED ışıkla hayata geçirmiş oldu.

brighturf