reklamı kapat

POPÜLER

UEFA başkanı Platini gol çizgisi teknolojisine karşı

2010 Dünya Kupası‘nda İngiltere’nin Almanya’yla oynadığı maçta Frank Lampard’ın çizgiyi geçmesine rağmen verilmeyen golü yeni bir tartışma başlatmıştı. Tartışmanın ekseni futbolda teknoloji kullanımı, kale çizgisi teknolojisi ve hakemlerin sayısıydı. Aradan birkaç ay geçti, tam sular duruldu derken UEFA başkanı Platini’nin açıklamalarıyla ortalık yeniden karıştı.

PLAYSTATION FOOTBALL
Platini, İskoçya Futbol Federasyonu’nun web sitesine verdiği röportajda kale çizgisi teknolojisine karşı olduğunu söyledi. Bu teknolojinin kullanımının ‘Playstation Football‘ olgusuna neden olacağına inandığını belirten Platini, bu sorunun ekstra hakemlerle aşılabileceğini söyledi. UEFA başkanı, onlarca kamerayla takip edilen maçlarda hakem hatalarının fazlasıyla dikkat çektiğini, bu nedenle Şampiyonlar Ligi maçlarında iki ekstra hakem daha kullanarak hata oranını azaltmaya çalıştıklarını belirtti. Fransız başkan; klüplerin, futbolcuların, taraftarların ve basının hakemlere yardımcı olmasanı istedi.

DİĞER DENEMELER
FIFA, yaptığı denemelerin ardından tenis ve kriket gibi sporlarda kullanılan ‘Şahin Gözü’ benzeri sistemlerin futbolun yapısına uygun olmadığı gerekçesiyle gol çizgisi teknolojisini 2008’de rafa kaldırmıştı. FIFA, topun içine yerleştirilen bir mikroçip ile de testler yapmış ancak bu projeyi de çok karışık olduğu ve yeterli güvenilirlikte olmadığı gerekçesiyle iptal etmişti.

YORUMLAR