reklamı kapat

POPÜLER

Çin otomobil pazarına bakışınızı değiştirmeye hazır olun: SAIC Roewe Vision-E SUV

Şanghay Otomobil Fuarı‘nda tüm dünyanın karşısına çıkan konseptin önümüzdeki yıl içerisinde üretime hazır haliyle asfalta çıkması bekleniyor.

Skoda’nın bir süredir detaylarını başlaştığı elektrikli SUV konsepti Vision E ile aynı adı taşıyan Roewe Vision-E, kağıt üzerindeki bu isim benzerliğini sahip olduğu özelliklerle gerçek hayatta tek bir çizgide ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. 2011‘de kurulan Çin merkezli üreci SAIC tarafından geliştirilen model henüz konsept olsa da ilk görüşte dikkatimizi çekmeyi başaran bu yeni canavar için çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Markanın 2018 yılında üretime hazır versiyonuyla satışa çıkarmayı planladığı Roewe Vision-E’nin teknik değerlerinin yanında tasarımına sadık kalındığında ortalığı karıştırma ihtimali oldukça yüksek gibi gözüküyor.


SAIC tarafından 2006 yılında tanıtılan Roewe modelinin SUV platformuna bürünmüş hali olan Vision-E iç ve dış tasarımıyla ciddi oranda iddialı. Bir Çinli’den çok Avrupalı havasıyla karşımıza çıkan konseptin ön tarafından farlarla bütünleşen ve tampona kadar uzanan büyük bir ızgaraya yer veriliyor. Tasarım ekibi farlardan başlayan LED ışıklandırmayı bu büyük ızgaranın etrafında çevirerek gece sürüşlerinde dışarıdan oldukça etkileyici bir görüntü elde etmeyi başarmış. Mazda RX-8’de olduğu gibi karşılıklı olarak açılır yapıda (suicide door) kapı tasarımına sahip olan aracın arka tarafı da “L” formlu ışıklandırmalarla tamamlanmış. Ön taraftan arkaya doğru giderek yükselen bir çizgiye sahip olan aracın arka tarafın da bizlere Lexus’un UX konseptini hatırlattığını da belirtmeden geçmeyelim.


Aracın içerisine girdiğinizde dışarıdan daha etkileyici bir tasarımla karşılaşacağınızı garanti edebiliriz. Lucid Air‘i aklımıza getiren kokpit tasarımına sahip olan Roewe Vision-E’nin içerisi tuşlardan tamamen arınmış bir yapıda büyük ve tatminkar ekranlarla donatılıyor. Nappa deri döşemeyle birlikte gelen araç doğrusunu söylemek gerekirse iç hatlarıyla bizlerden “geleceğin otomobili” rozetini almayı başardı.


İç ve dış tasarımıyla Çin pazarına bakışınızı değiştirmeye aday olan konseptin teknik detaylarını duyduğunuzda bu düşünceniz güçlenebilir. Üzerinde biri önde biri arkada olmak üzere iki adet elektrik motoru bulunan konsept bu motorlarıyla 0’dan 100’e yaklaşık 4 saniye civarında erişebiliyor. Kablosuz ve hızlı şarj desteğini de beraberinde getiren Roewe Vision-E tek seferde en az 500 kilometrelik bir menzil değeri vadediyor. Aracın hızlı şarj teknolojisiyle 15 dakikada yüzde 80 doluluğa geldiğini de hatırlatmakta fayda var. Şanghay’da meraklılarıyla buluşacak olan Roewe Vision-E, önümüzdeki dönemde ortalığı karıştırabilecek otomobiller arasında olacağının sinyallerini şimdiden veriyor.