reklamı kapat

POPÜLER

300 beygirlik hibrit motor teknolojisiyle Citroen tarihinin en güçlüsü: C5 Aircross [Video]

18 Nisan 2017

Görselleri geçtiğimiz hafta içerisinde sızan C5 Aircross, 300 beygirlik hibrit motor versiyonuyla aynı zamanda Citroen tarihinin ilk hibrit modeli olarak karşımızda.

Citroen’in 2 yıl yine Şangay’da tanıttığı Aircross konsepti üzerinden geliştirdiği ve geçtiğimiz hafta görsellerinin büyük bir bölümü ortaya çıkan yeni SUV modeli C5 Aircross nihayet Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında tüm teknik detaylarıyla karşımıza çıktı. Citroen’in güncel tasarım dilinin izlerini taşıyan C5 Aircross, güç ünitesinin yanı sıra Citroën Advanced Comfort programı kapsamında kademeli hidrolik süspansiyon donanımına sahip olan ilk model olarak önemli donanımları beraberinde getiriyor. İçerisinde PSA grubunun harmanlandığı bir yapının yer aldığı model ebatlarıyla da oldukça tatminkar.


Aracın donanımsal özelliklerine geçmeden evvel bagaj kapasitesi ve boyutlarına bakmakta fayda var. Toplam uzunluk değeri 4,50 metre, genişlik değeri 1,84 metre, yükseklik değeri 1,67 metre, aks mesafesi 2,73 metre olan C5 Aircross kullanıcılarına 482 litrelik bir bagaj kullanım hacmi vadediyor. PSA grubunda gördüğümüz EMP2 platformu üzerine geliştirilen modelde haberimizin başında da belirttiğimiz gibi sönümleme kalitesi artırılmış kademeli hidrolik süspansiyon sistemine yer veriliyor. Citroen’in özellikle sürüş anlamında oldukça iddialı olduğu bu sistemde geleneksel süspansiyon sistemlerinde yer alan bir amortisör, yay ve mekanik bir durdurucuya ek olarak her iki yönden etkili iki hidrolik durdurucuya yer veriliyor.


C5 Aircross’un içi Peugeot 3008 ve 5008’den izler taşıyor. Vites tasarımıyla başlayan bu izlerle aydınlık bir ortam sağlayan panoramik cam tavan, ısıtmalı ve masaj fonksiyonlu ön koltuklar, geniş diz mesafesi sunan konforlu arka koltuklar kullanıcı deneyimi açısından önemli özelliklere sahip. Konsolun merkezinde 12.3 inç’lik TFT dijital gösterge paneline ve 8 inçlik kapasitif HD dokunmatik ekrana sahip olan C5 Aircross; aktif güvenlik freni, aktif şerit takip uyarısı, durdurma işlevli adaptif hız sabitlemeyici, temassız bagaj kapağı açabilme, 360 derece kamera, kablosuz akıllı telefon şarjı gibi önemli elektronik ünitelerle de destekleniyor.

İlk adımda Çin ve uzak doğu pazarında sunulacağından ötürü güç üniteleri de bu pazara göre açıklanan C5 Aircross’ta 165 ve 200 beygir güç üreten içten yanmalı motor seçenekleri sunuluyor. Citroen’in ilk hibrit motor teknolojisine sahip olan modelin bu versiyonundaysa 200 beygir güç üreten üniteye 100 beygirlik takviye sağlayan elektrik motoru dahil oluyor. Toplamda 300 beygirlik bir güce sahip olacak olan C5 Aircross’un hibrit versiyonu dört tekerlekten çekiş altyapısıyla kombin ediliyor. 300 beygirlik güç değeriyle aynı zamanda Citroen’in en güçlü seri üretim modeli olacak olan C5 Aircross elektrik kullanım modunda 60 kilometrelik menzil değeri sunabiliyor. C5 Aircross’un ön tekerlekten çekişli versiyonlarında PSA grubunda kullanılan “Grip Kontrol” sistemi unutulmamış. Çekiş ve stabilite kontrolü sağlayan bu sistemde “standart”, “kum”, “arazi”, “kar” ve “ESP kapalı” olmak üzere toplamda beş farklı sürüş modu sunuluyor. 2017’nin ikinci yarısında Çin’de piyasaya sürüleceği açıklanan C5 Aircross’un Ekim 2018’de Avrupa’da satışına başlanılması planlanıyor.

VİDEO