reklamı kapat

POPÜLER

Citroen C5 Aircross

Sınıfının en konforlu modeli iddiasına sahip Citroen C5 Aircross Avrupa pazarına giriş yaptı [Video]

Markasının en güçlüsü rozetine sahip hibrit versiyonu merakla beklenen Citroen C5 Aircross, yıl sonundan itibaren kademi olarak sokaklara çıkacak.

Citroen’in dünya prömiyerini Nisan 2017‘de gerçekleştirdiği C5 Aircross, önümüzdeki süreç için markanın en önemli adımlarından birisi olarak lanse edildi. Tarihinin en güçlüsü olarak sahne alan modelini Şangay Otomobil Fuarı kapsamında sahneye çıkardan Fransız üretici, satış sürecinin ilk adımını da paralel olarak Uzak Doğu merkezli başlattı. Kendisiyle tanışmamızın üzerinden geçen bir yıllık zamanın ardındansa artık Avrupa yollarını aşındırma zamanı. Motor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra sınıfının en konforlu modeli iddiasına sahip olan Citroen C5 Aircross’un satışlarına bu yılın son çeyreği itibarıyla başlanması beklenirken, pazara sunulacak modellerin üretimi Fransa‘da gerçekleştirilecek. Merak edilen fiyat listesi içinse biraz daha beklememiz gerekecek.

Merkezdeki “çikolata”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen C5’in detaylarının üzerinden geçerken en iddialı olduğu bölümden başlamak gerekiyor. Aslında LOG takipçilerinin, biraz sonra üzerinden geçeceğimiz detaylara yabancı olması pek muhtemel değil. Bunun en temel nedeniyse kısa süre önce önümüzdeki ay Türkiye satışlarına başlanılması planlanan C4 Cactus. Markanın ileri seviye konfor felsefesini ilk uyguladığı patentli süspansiyon teknolojisi bu iki modelin ortak noktasını oluşturuyor. Gerek arazi gerekse asfalt sürüşlerinde, süspansiyon içerisindeki iki uca bir dizi ikincil hidrolik amortisör dahil edilmesi üzerine geliştirilen bu yapının kullanıcı deneyiminde çok ciddi fark yaratacağı söyleniyor.


Konfor odaklı sürüş iddiasını iç dünyasındaki önemli detaylarla tamamlamak isteyen C5 Aircross sınıfının en en geniş bagaj hacmi sunan modeli olarak karşımıza çıkmıştı. 580 litreden başlayıp tüm koltuklar pasif hale getirildiğinde 1.630 litreye kadar varan bu alan sayesinde uzun yol maceraları çok daha rahat şekilde değerlendirilebilecek. Konsolun merkezinde 12.3 inç’lik TFT dijital gösterge paneline ve 8 inçlik kapasitif HD dokunmatik ekrana sahip olan C5 Aircross; aktif güvenlik freni, aktif şerit takip uyarısı, durdurma işlevli adaptif hız sabitlemeyici, temassız bagaj kapağı açabilme, 360 derece kamera, kablosuz akıllı telefon şarjı gibi önemli elektronik ünitelerle de destekleniyor.

Motor seçenekleri

Citroen C5 Aircross Avrupa pazarına ilk adımda benzinli ve dizel motor seçenekleriyle giriş yapacak. Benzinli ayağında 1,2 litre hacimli ünitenin 130 ve 180 beygir güç üreten versiyonlarının 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzımanla kombin edildiğini görüyoruz. Dizel motor da aynı güç değerleri ve şanzıman kombinasyonlarına sahip olacak. Marka tarihinin en güçlüsü olan ve bizim en çok merak ettiğimiz 300 beygirlik hibrit versiyon ise 2019’un son dönemleri içerisinde satışa hazır hale gelecek. Hibrit teknolojisine sahip C5 Aircross’un dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip tek versiyon olduğunu da altını çizerek belirtmekte fayda var. Türkiye’ye 2019’un ilk yarısı içerisinde gelebileceğini düşündüğümüz modelin ne denli ilgi göreceğini ise zaman gösterecek.