reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Çin, uzaydan internet sunan SpaceX Starlink için savunma sistemleri istiyor

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti bugün Çin tarafından planlanan bir savunma gelişmesi ile gündemde yer alıyor.

SpaceX Starlink hizmeti sürekli olarak büyüyor ve bu durum görüldüğü kadarıyla bazı ülkeleri endişelendiriyor. Rusya’nın Ukrayna işgalinde Ukrayna’ya yardım için de aktif olarak kullanılan Starlink, özellikle Çin özelinde bir endişe yaratmış durumda. Ülke bu bağlamda Starlink sistemi ulusal güvenliklerini tehdit ederse diye bazı savunma mekanizmaları geliştirmek istiyor. Burada ilk amaç Starlink ağını kapatmak ya da Çin içerisinde kullanılmaz hale getirmek. Starlink uydularını kapatmak için patlatmayı dahi düşünen ülke, bunu yapabilecek uzay gücüne sahip durumda. Buna ek olarak tüm Starlink uydularını takip etmek adına özel sistemler geliştirmeyi de hedefleyen Çin, Starlink’in askeri amaçlar için kullanılabileceğini aktarıyor.

SpaceX Starlink daha çok sivil bir sistem olarak görünüyor ancak ABD ordusundan yatırım alıyor. Çinli bilim adamları, Starlink’in savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının iletişim hızlarını 100 kattan fazla artırabileceği konusunda uyarıyor. Çin ayrıca Starlink uydularının ileride daha farklı donanımlar ile donatılabileceğini ve ABD’nin uzaydan casusluk / saldırı faaliyetlerine yardım sağlayabileceğini iddia ediyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farklı uydu atan firma, kısa süre önce de başarılı bir görevin daha altından kalkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılın 21. görevini tamamlayan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.653 farklı uydu göndermiş oldu. Starlink’in 2023 yılında Türkiye’de de aktif edilmesi bekleniyor. Ancak bunun halen yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın