reklamı kapat

POPÜLER

Apple OLED iPhone X

Çinli akıllı telefon üreticileri Apple yüzünden teknoloji değiştiriyor

Teknoloji devi Apple‘ın yeni yılda iki yeni OLED ekranlı iPhone tanıtması bekleniyor. Bu son kullanıcı için çok güzel görünürken, sektördeki diğer üreticileri ise zora sokuyor.

Digitimes’da yer alan habere göre Çin merkezli akıllı telefon üreticileri Huawei, Oppo ve Xiaomi, 2018’in ikinci yarısında tanıtacakları telefonlarda mini-LED ekranlar kullanmayı hedefliyor. Peki bu firmalar günümüzde OLED popülerken neden mini-LED‘de konusunda bir arayış içerisinde bulunuyor? Bunun cevabı oldukça basit: Apple. Yukarıda da dediğimiz gibi yeni yılda iki yeni OLED ekranlı iPhone satışa sunacak şirket, piyasadaki hemen hemen tüm OLED panelleri kendisine alıyor. Şirket büyük panel üreticileriyle devasa anlaşmalar yapıyor ve onlara üretim hatlarını geliştirmeleri için büyük paralar veriyor. OLED panel ihtiyacını gidermek için Samsung Display ve LG Display firmalarını adeta kendisine bağlayan şirket, diğer isimlere başka şans bırakmıyor. Bu isimler de büyük firma ile savaşmak yerine alternatiflere bakıyor. Bu noktada karşımıza çıkan mini-LED, söylendiği kadarıyla arka aydınlatmaya ihtiyaç duyuyor. Bu da OLED kadar derin siyah alınamayacağı anlamına geliyor. Üretim içinse Tayvan merkezli firmalarını kapılarının çalındığı belirtiliyor.

Apple tüm sektörü zora sokuyor

Kendi ihtiyaçları için tüm sektörü zora sokan teknoloji devi, biliyorsunuz OLED akıllı telefon dünyasına ilk olarak iPhone X ile adım attı. Bunu ikinci jenerasyon iPhone X ile devam ettirecek şirket, aynı zamanda iPhone X Plus‘ı da tanıtmaya hazırlanıyor. Şirket ayrıca akıllı saat Watch‘da OLED ekran kullanıyor. Şirketin sadece Samsung Display’den 200 milyon civarında OLED panel alacağı tahmin ediliyor.