reklamı kapat

POPÜLER

Çip, CD, SMS, navigasyon, Hyperloop ve daha fazlası; İşte TDK’nın açıkladığı Türkçe karşılıklar

28 Eylül 2017

Halihazırda drone için hazırlıklarını sürdüren Türk Dil Kurumu, hayatımıza etki eden teknolojik gereçler için yeni karşılıklar belirledi.

Yaklaşık üç ay öncesinde drone kelimesine Türkçe karşılık bulmak adına gerçekleştirdiği anketle gündeme gelen Türk Dil Kurumu bu konuda henüz bir sonuca varabilmiş değil. İnternet üzerinden gerçekleştirdiği anket kapsamında drone kelimesinin karşılığı olarak Uçurgör, Uçarçek, Uçan Kamera, Uçangöz ve Arıgözü seçeneklerini oylamaya sunan kurum, yaptığı yeni açıklamada yabancı kökenli bazı kelimeler için belirlediği yeni karşılıkları açıkladı. Yapılan açıklamada SMS, petrol, navigasyon, aspiratör, çip ve ultrason gibi kelimelerin Türkçe’deki yeni karşılıklarını açıklayan TDK’nın gözden kaçırmadığı bir diğer terimse Elon Musk‘ın geleceğin ulaşım yolu olarak nitelendirdiği Hyperloop projesi oldu.

Gelişimin takipçilerinden birisi olduğu belli olan TDK’nın, sistem için belirlediği Türkçe karşılıksa “hız kovanı” olarak karşımıza çıkıyor. Özçekimde olduğu gibi ilk adımda alışması biraz zorlu olacak olan kelimelerin diğerlerinde de birbirinden ilginç karşılıklar yer alıyor. Listede kendisine yer bulan teknoloji ve cihaz odaklı kelimelerin yeni Türkçe karşılıklarını haberin devamında bulabilirsiniz.

Hyperloop – Hız kovanı
SMS – Kısa bilgi veya kısa haber
Petrol – Yer yağı
Navigasyon – Yolbul
Aspiratör- Emmeç
Çip – Yonga
Zapping – Geçgeç
Ultrason- Yansılanım
CD – Yoğun disk