reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda “beşinci ulaşım” yolu: Hyperloop One [Video]

Hyperloop One, Dubai’de düzenlenen etkinlike gelecek projelerini ve sistemin resmi tanıtım ile tüm ihtişamıyla dünyaya tanıtıldı.

Ulaşıma yeni bir boyut getiren Hyperloop One için beklenen gün geldi. Elon Musk’ın standartları değiştirecek projesi Dubai’de resmi olarak ortaya çıktı. Las Vegas’ta devam eden ana projenin ilk resmi tanıtımı ve detayları Dubai’de düzenlenen etkinle resmiyet kazandı. İşte Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alacak olan ve saatte ortalama 805 km‘ye kadar maksimum hıza erişebilen Hyperloop One’ın detayları.

Projenin resmi planının açıklanmasının ardından, sistemin tamamen işler hale gelmesiyle yolcuların taşınması, sadece tüpler içerisinde gerçekleşecek olan yolculuk ve varılacak durak ile sınırlı kalmayacak. Hyperloop One’ın etkinlik kapsamında tanıttığı “Yolcu Kargo” sistemi, yolcusunu terminale sağlanan varışın ardından seyahatin gerçekleştiği tüplerin dışına çıkartarak belirlenen destinasyona kadar götürebilecek. Bu sistemle birlikte yolcu ilk duraktan bindiği kapsül içerisinden hiç çıkmadan belirlediği durağa varma ayrıcalığına sahip olacak. Hyperloop One terminalleri için ortaya çıkan tasarımlar, sistemin teknolojisini görsel olarak da bir adım öteye taşıyan etmen olarak gerçekten fark yaratıyor. İlk olarak Dubai-Abu Dabi arasında hayata geçirilecek olan sistem için yetkililer, anlaşma sağladıklarını resmi olarak açıkladı. Normal şartlarda ortalama 2 saat süren Dubai-Abu Dabi arasını 12 dakikaya düşürecek olan Hyperloop One, uçakla ortalama 65 dakika süren Dubai-Riyadh arasını 48 dakikaya, seyahat süresi ortalama 1 saat süren Dubai-Doha arasını ise 23 dakikaya indirecek.

VİDEO

VİDEO